Ten raport mówi sam za siebie. Jest coraz drożej. Analitycy UCE Research, Hiper-Com Poland i Grupy AdRetail, porównali 38 tys. cen w dyskontach, hipermarketach, supermarketach, sieciach convenience i cash&carry, działających w 16 województwach.
Na zbadanych 12 kategorii aż w 7 produkty podrożały - pisze dziennik "Fakt". Co najbardziej? Tłuszcze roślinne, a przede wszystkim olej. Ten produkt bije dziś rekordy cen i jest znacznie droższy, niż wtedy, kiedy jego cenę brał za przykład prezydent Andrzej Duda.
Prezydent tłumaczył wówczas, że koszyk zakupowy Polaka de facto nie podrożał. "Niektóre produkty, jak cukier czy chleb zdrożały bardziej. Ale z kolei w ogromnym stopniu potaniał olej" - mówił w zeszłym roku prezydent Andrzej Duda.
Do dziś cena oleju skoczyła o 58,8 proc. Ceny wszystkich innych produktów tłuszczowych wzrosły o 40,2 proc. - wskazuje raport omawiany przez "Fakt". Ale to nie koniec złych informacji. Prognozy nie są optymistyczne. Producenci przewidują, że do końca roku tego typu produkty mogą podrożeć nawet o 8-10 proc.
Mięso droższe o jedną trzecią
Ceny mięsa również skoczyły. Drożej jest o 32,6 proc. Ceny skupu żywca wołowego są rekordowo wysokie, zauważają analitycy. To właśnie wołowina zdrożała najbardziej bowiem aż o 18,6 proc. A w końcówce roku cena tego mięsa będzie tylko rosnąć.
Jak przekonują analitycy cytowani przez "Fakt", producenci próbują rekompensować sobie straty wynikające ze spadku spożycia mięsa w Polsce i podnoszą finalną cenę.
Dr Magdalena Kowalewska, starszy analityk w Banku BNP Paribas wskazuje zaś, że spadły ceny wieprzowiny. Wynika to za nadpodaży na rynkach europejskich.
Więcej płacimy za warzywa
Również w warzywniakach zostawiamy coraz więcej pieniędzy. Cena warzyw skoczyła o blisko jedną piątą. Zajmują one trzecią pozycję w zestawieniu wzrostów cen.
Warzywa podrożały łącznie o 17,8 proc. Największe wzrosty w obrębie tej kategorii dotyczą kapusty, która bije rekordy z 52,7 proc. skokiem cen.
Również popularne w domach Polaków ziemniaki kosztują nas więcej. O ile? Cena kilograma w ciągu roku skoczyła o 34 proc. Cebula jest droższa o 22,6 proc., a pomidory o 21,7 proc.
Jak wskazują eksperci, drożyna wiąże się ze wzrostem cen benzyny, gazu, energii, co przekłada się również na ceny nawozów. Do tego dochodzą zmiany klimatu, łagodne zimy, powracające susze i powodzie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.