W jaki sposób załatwić sobie dodatkowe środki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Jest na to jeden sposób, o czym mało kto wie i pamięta. A warto się nad tematem pochylić, bo tylko do 31 lipca 2023 roku można starać się o wypłatę emerytury nawet do trzech lat wstecz. Zobaczcie, jak zdobyć te pieniądze i komu się one należą.
Emeryci na czas lockdownu i pandemii zyskali przed laty możliwość ustalenia wysokości swojego świadczenia z datą wsteczną. Wszystko wiązało się z decyzją rządu, który wprowadził ułatwienia na mocy specjalnej ustawy covidowej. Ta decyzja była spowodowana troską o to, by starsze osoby nie wychodziły niepotrzebnie z domów i nie ryzykowały zdrowiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak się okazuje, z dniem 31 lipca 2023 roku specjalne przepisy przestaną mieć moc. A co za tym idzie, skończą się ułatwienia wprowadzone na mocy przepisów ustawy covidowej. Aby jeszcze raz skorzystać ze świadczenia, uprawnieni seniorzy muszą zdążyć złożyć stosowny wniosek - w postaci formularza ERO - do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
A kto jest uprawniony do takiej emerytury?
Osoby, które w okresie trzydziestu dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego złożyły wniosek o ustalenie prawa do świadczenia emerytalnego. Uprawnieni otrzymają emeryturę od dnia, w którym zostały spełnione warunki do jej przyznania. Nie może to jednak być wcześniejsza data niż 1 marca 2020 roku. Termin tuż przed wybuchem pandemii w Polsce.
By skorzystać z przepisów, trzeba było tuż przed wybuchem pandemii osiągnąć wiek emerytalny i wcześniej nie ubiegać się o świadczenie emerytalne. Jeżeli taki status zyskaliście w trakcie pandemii, te przepisy również was dotyczą. I wówczas ZUS przyzna emeryturę nawet do 40 miesięcy wstecz, czyli najwcześniej od 1 marca 2020 roku.
ZUS przyjmuje dokumenty tylko do dnia 31 lipca 2023 roku. Od 1 sierpnia 2023 specjalna ustawa straci moc i emerytury nie będą już wypłacane wstecz. Trzeba się więc pospieszyć z wysłaniem dokumentów do ZUS-u. Jak zawsze, wysokość świadczenia będzie zależeć od wartości zgromadzonych składek oraz kapitału początkowego, metody waloryzacji i daty przejścia na emeryturę.
Czytaj także: ZUS przelewa pieniądze. Masz dziecko? Sprawdź konto
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.