Nowelizacja ustawy o programie "Rodzina 500+" zakłada, że obsługą zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie wnioski rozpatrują samorządy. Ponadto starać się o przyznanie świadczenia od stycznia 2022 roku będzie można wyłącznie przez internet, a pieniądze będą wypłacane jedynie w formie bezgotówkowej.
Duże zmiany w 500+
ZUS będzie przejmować program stopniowo. Do końca bieżącego roku sprawy nadal będą realizowane i rozpatrywane przez samorządy. Będą one również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawać i wypłacać na bieżąco świadczenia wychowawcze od stycznia 2022 roku. Z kolei od 1 lutego 2022 r. będzie przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.
Koszty obsługi spadną
Biuro prasowe KPRP poinformowało, że koszty obsługi programu 500 plus w latach 2016–2020 wyniosły ponad 1,6 mld zł. Resort rodziny szacuje, że dzięki projektowanym zmianom koszty te spadną.
Wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie "Dobry start", czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Już od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.
Zmiany wejdą w życie w styczniu
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. z wyjątkiem przepisów mających na celu dostosowanie się Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do nowych obowiązków nałożonych ustawą, które wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.