Do wakacji pozostał niecały miesiąc. Już 21 czerwca dla wielu uczniów rozpocznie się długo wyczekiwany czas odpoczynku, w którego czasie wielu z nich czas będzie spędzać w domach. Koniec roku szkolnego, który dla niemal każdego dziecka jest momentem długo wyczekiwanym, dla rodziców może być sporym problemem.
Szczególnie mowa tutaj o rodzicach tych najmłodszych dzieci, które ze względu na wiek nie mogą zostać same w domu. Na całe szczęście od dłuższego czasu państwo zabezpiecza takie osoby. Dla tych opiekunów, których dzieci uczęszczają do przedszkoli, przygotowano specjalny wakacyjny dyżur.
System oświaty zapewnia w szczególności realizację prawa każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej do kształcenia się oraz prawa dzieci i młodzieży do wychowania i opieki, odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju - czytamy w ustawie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Będą pukać do domów Polaków. Ruszają kontrole
Jak zapisać dziecko na dyżur wakacyjny?
Z tego też powodu przedszkola są placówkami nieferyjnymi, czyli pracują przez cały rok. Oczywiście, należy pamiętać, że i tam pracują ludzie, którzy też chcą mieć wolne. Dlatego też w każdym z nich w porozumieniu z rodzicami ustalana jest krótka przerwa w funkcjonowaniu. Co jednak z dziećmi w tym czasie?
Gmina ma obowiązek zapewnić naszym dzieciom opiekę przedszkolną. Dlatego też w sytuacji takiej przerwy, nasze pociechy przenoszone są do sąsiednich placówek na terenie gminy. W trakcie takiego dyżuru wakacyjnego nie ma jednak nauki, a jedynie zabawa, przez co przenosiny nie wpływają negatywnie na rozwój naszego malucha.
Z tego też powodu wielu rodziców decyduje się na to wsparcie. W zapisach na takie dyżury pierwszeństwo mają dzieci uczęszczające do danej placówki, jednak jeśli pozostaną wolne miejsce, dołączyć mogą także inne maluchy. Jedyne co musimy wówczas zrobić to złożyć wniosek w systemie gminy.