Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera | 

Dzwonisz do pracownika po godzinach? Dostaniesz karę

7

Praca zdalna stała się niezwykle popularna w czasach koronawirusa. Sprawiła jednak, że niektórym osobom trudno rozdzielić życie osobiste od obowiązków w firmie. Zareagowała na to Portugalia, która zabroniła szefom wysyłania SMS-ów, e-maili czy telefonowania do pracowników po godzinach. Złamanie zakazu może skutkować karą finansową.

Dzwonisz do pracownika po godzinach? Dostaniesz karę
Dzwonisz do pracownika po godzinach? Dostaniesz karę (Adobe Stock, BullRun)

COVID-19 sprawił, że firmy musiały szybko przystosować się do nowej rzeczywistości. Lockdown wprowadzony w wielu krajach, połączony z zaleceniami co do pozostania w domach, spopularyzował w ekspresowym tempie pracę zdalną. Jednak przyniósł też nowe zagrożenia. Część badań wskazuje, że praca z domu sprawiła, że niektórym trudniej jest rozdzielić życie osobiste od obowiązków zawodowych.

Dzwonisz do pracownika po godzinach? Dostaniesz karę

Portugalia postanowiła zareagować na liczne skargi pracowników. Wprowadzono tam nowe przepisy, które zabraniają szefowi kontaktowania się z podwładnym po godzinach pracy. Wysłanie SMS-a, e-maila czy zatelefonowanie na numer służbowy może skutkować karami finansowymi - ostrzega BBC.

Nowe przepisy Portugalczycy nazwali "prawem do odpoczynku" i uznali je za konieczne w dobie pandemii koronawirusa i pracy zdalnej. Dzięki regulacjom pracownik ma mieć zagwarantowany odpowiedni balans pomiędzy życiem prywatnym a obowiązkami w firmie.

Zobacz także: Patriotyzm w czasie COVID-19. Dr Karauda: To troska jeden o drugiego

Za sprawą nowych przepisów portugalskie firmy nie mogą też monitorować pracowników podczas pracy zdalnej. Na tym jednak nie koniec.

Prawo wprowadzone w Portugalii przewiduje rekompensaty dla osób pracujących zdalnie. Będą mogli oni liczyć na rekompensaty za wyższe rachunki za prąd czy gaz. Pomyślano również o rodzicach. Do momentu ukończenia przez dziecko 8. roku życia, rodzic będzie miał prawo pracować zdalnie przez czas nieokreślony bez konieczności pytania pracodawcy o zgodę.

Jak wskazuje BBC, nowe przepisy mają uczynić z Portugalii kraj otwarty na obcokrajowców, którzy byliby gotowi podjąć pracę m.in. w sektorze IT. - Praca zdalna może zmienić reguły gry - powiedziała minister pracy i zabezpieczenia społecznego Ana Mendes Godinho.

Już wcześniej działania skierowane na ściągnięcie do siebie specjalistów z rynku IT podjęła Madera. Portugalska wyspa kusi m.in. bezpłatnym Wi-Fi i biurkiem na "cyfrowej wyspie nomadów".

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić