Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Ekologiczne opakowania z grzybów — czy zastąpią plastik?

0

Walka z wszechobecnym plastikiem może zmienić się po tym, jak innowacja Polki stanie się alternatywą dla tradycyjnego pakowania żywności. Opakowania z grzybów, które wymyśliła, są w pełni organiczne, a po użyciu można je zjeść. Powstają z grzybka kombuchy i mogą zastąpić plastik czy folię spożywczą. Czy ekologiczne opakowania z grzybów zrewolucjonizują branżę?

Ekologiczne opakowania z grzybów — czy zastąpią plastik?
Grzybek kombuchy wykorzystywany jest głównie do tworzenia probiotycznych naparów, jednak może być także materiałem wykorzystywanym do tworzenia opakowań. (Unsplash, Tim-Oliver Metz)

Walka z nieekologicznymi tworzywami sztucznymi

Już od dłuższego czasu mówi się o ograniczeniu wykorzystywaniu plastiku jako materiału jednorazowego. Planeta jest zalewana tonami sztucznych opakowań, dlatego powstaje wiele pomysłów na to, jak można je zastąpić. Unia Europejska wprowadziła ograniczenia, które zakazują wprowadzania na rynek jednorazowych opakowań codziennego użytku wykonanych z plastiku. Działania na rzecz zminimalizowania zanieczyszczenia tych surowcem są ważną częścią polityki ekologicznej wielu państw. 

Nic dziwnego, ponieważ aż 80 proc. odpadów zalegających w morzach i oceanach to tworzywa sztuczne, których obecność przyczynia się do powstawania groźnych mikrocząsteczek nazywanym mikroplastikiem. 

Tworzenie biodegradowalnych alternatyw

Producenci starają się sprostać wymaganiom rynkowym. Nawet jeśli powstaje innowacyjny pomysł, z czego można by stworzyć alternatywne dla plastiku opakowanie, zazwyczaj problemem jest ceny i dostęp do surowca. Najpopularniejsze ekologiczne opakowania jednorazowe wykonane są z papieru. Nie brakuje także innych pomysłów. Pojemniki z trzciny cukrowej, wypełniacze ze skrobi kukurydzianej czy widelce z otrębów pszennych. 

Opakowania ekologiczne stają się coraz popularniejszym wyborem. Nie tylko ze względu na troskę o planetę samych przedsiębiorstw, ale także ze względu na oczekiwania klientów, którzy chętniej sięgają po produkty i usługi firm uwzględniających takie rozwiązania. Jedną z alternatyw dla plastiku może stać się innowacyjny pomysł Polki, która stworzyła opakowania z grzybów. Czym dokładnie są?

Kto opatentował opakowania z grzybów?

Róża Brito jest współzałożycielką startupu MakeGrowLab wraz z Joshem Brito zajmującego się tworzeniem ekologicznych opakowań. Studiowała industrial design na będącym częścią Uniwersytetu SWPS School of Form, a jej praca dyplomowa dotyczyła alternatywnych rozwiązań dla plastiku. Róża stworzyła opakowanie z grzybka kombuchy i opatentowała innowacyjny materiał nazywany Scoby Packing Materials® (SPM). O nowym materiale zrobiło się głośno i wielokrotnie był doceniany w zagranicznych konkursach i festiwalach m.in. Bayern Design,London Design Festival czy Brussels Design September. MakeGrowLab pracuje także nad roślinnym zamiennikiem skóry – TransLeather.

W rozmowie z WP Tech Róża wytłumaczyła, czym dokładnie jest SCOBY:

SCOBY to kultura mikroorganizmów, którą można hodować w domu w pojemniku. Nie wymaga jakiejś szczególnej uwagi czy opieki, jedynie na początku. Ale tej kultury nie używa się tylko do tworzenia kombuchy. Na Filipinach jest deser, Nata-de-Coco, które można również kupić w Polsce i staje się coraz bardziej popularny. Pojawia się również w innych produktach, a otrzymany smak jest zależny od tego, czym tę kulturę karmimy. Pojawiają się propozycje, by wykorzystywać tę bakterię do produkcji tkanin, używa się jej też w medycynie.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Czego zamiennikiem są opakowania z grzybów?

Ekologiczne opakowanie z grzybów może być zamiennikiem wielu wykorzystywanych na co dzień materiałów. Materiał Scoby wykazuje szereg właściwości, które pozwalają na bezpieczne tworzenie wytrzymałych opakowań, które bez problemu zastąpią plastik czy folię spożywczą. Nadaje się do przechowywania suchej oraz półsuchej żywności. 

Aby materiał Scoby mógł być powszechnie wykorzystywany, rozwiązanie mogłaby być produkcja opakowań bezpośrednio u producentów, którzy byliby zainteresowani wykorzystaniem tego rozwiązania. 

Jak powstają opakowania z grzybów?

Aby opakowanie z grzybów powstało, konieczne jest wyhodowanie go przy pomocy bakterii oraz grzybów. Proces fermentacji pozwala na stworzenie grzybka kombuchy, który później służy jako materiał. Problemem może być jednak cena, ponieważ plastik nadal jest tańszy od wielu alternatywnych rozwiązań. Nawet pomimo bezproblemowego procesu wyhodowania grzyba, zajmuje to więcej czasu niż w przypadku tradycyjnych, sztucznych opakowań. Jaką zaletą ma opakowanie Scoby? Jest także w pełni organiczne, ponieważ po jego użyciu można je kompostować lub po prostu zjeść. Bardzo szybko się rozkłada, dlatego problem składowania odpadów zostaje rozwiązany. 

Niestety, choć wiele firm stara się, by ich rozwiązania stały się powszechną alternatywą dla plastikowanych opakowań jednorazowych, nadal sztuczne tworzywa dominują na rynku. 

Zobacz także: Nowa metoda podawania leków. Rewolucyjna technologia opracowana przez polską firmę
Autor: OSK
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić