Zakończyły się już wypłaty tegorocznych "trzynastek" dla seniorów z ZUS, KRUS i zakładów emerytalnych służb mundurowych. Tym razem dodatkowe świadczenie wyniosły 1588,44 zł brutto.
Czy w gronie beneficjentów znaleźli się również księża? "Kiedy ksiądz osiągnie powszechny wiek emerytalny, czyli 65 lat, może wystąpić o świadczenie z ZUS. Jego wysokość zależy od kwoty wpłaconych składek. Księża zatrudnieni na umowę o pracę np. w szkołach, na uczelniach, w kuriach, jako kapelani wojskowi i szpitalni. Wtedy odprowadzają składki ZUS od swojego wynagrodzenia tak samo, jak zwykli pracownicy" - wyjaśnia "Fakt".
Jeśli duchowni zajmują się wyłącznie działalnością duszpasterską i nie są zatrudnieni na podstawie umowy, we własnym zakresie opłacają 20 proc. składki ZUS. Pozostałe 80 proc. pochodzi z Funduszu Kościelnego - dodano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co się okazuje, trzynastki należą się także duchownym, którzy osiągnęli wiek emerytalny - podkreśla "Fakt".
Ile wynosi emerytura duchownych? Jeżeli nie pracowali nigdzie na etacie i mają świadczenia dofinansowane z Funduszu Kościelnego, to najczęściej wynosi ono 1588,44 zł brutto.
Czternaste emerytury dla księży?
Resort rodziny już jakiś czas temu upublicznił projekt ustawy, który na stałe wprowadza "czternastki".
Rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych - zaznaczono w uzasadnieniu.
Co zatem z księżmi? Okazuje się, że duchowni również otrzymają czternaste świadczenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.