5 lat pracy a emerytura
W Polsce zmiany w systemie emerytalnym weszły w życie na początku stycznia 1999 roku. Zgodnie z nowymi zasadami, prawo do emerytury przysługuje osobom po osiągnięciu odpowiedniego wieku.
Te regulacje są zawarte w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r. Zgodnie z nimi, kobiety mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu 60 lat, natomiast mężczyźni po ukończeniu 65 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy należy się emerytura po 5 latach pracy?
Czy zatem osoba, która przepracowała tylko 5 lat, może liczyć na emeryturę? Odpowiedź brzmi: tak, ale... W Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie ma określonego minimalnego wymiaru stażu ubezpieczeniowego.
Oznacza to, że emerytura przysługuje nawet za bardzo krótki okres ubezpieczenia, ale po osiągnięciu wymaganego wieku.
Co po osiągnięciu wieku emerytalnego?
Osiągnięcie wieku emerytalnego daje możliwość nabycia prawa do otrzymania emerytury, jednak nie jest to obowiązek. Oznacza to, że nie każdy emeryt musi skorzystać z tego prawa. Każdy może samodzielnie podjąć decyzję o tym, kiedy zdecyduje się przejść na emeryturę. System ma na celu promocję wydłużenia aktywności zawodowej. Zatem każdy kolejny rok pracy w wieku emerytalnym wiąże się z o kilka procent wyższą kwotą tego wynagrodzenia.
System emerytalny – sprawiedliwy czy krzywdzący?
System jest uznawany przez wielu za przejrzysty i sprawiedliwy. Osoby, które przepracowały dłużej, a więc odprowadziły więcej składek, otrzymują wyższą emeryturę. Natomiast ci, którzy pracowali krócej, mają niższe świadczenia, co jest proporcjonalne do liczby odprowadzonych składek. System ten obejmuje wszystkich, oferując niższe świadczenia osobom z krótszym stażem pracy.
W ostatnim ponownie rozgorzała dyskusja o kwestii podniesienia wieku emerytalnego. Czy wkrótce zostanie on podwyższony? "Wiek emerytalny został niesłusznie obniżony" – powiedział prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk. W rozmowie z "Faktem" zaznaczył, że obniżenie wieku emerytalnego było krokiem wstecz i konieczna jest poważna debata polityczna nad jego ponownym podniesieniem.