Wypłaty emerytur oraz rent przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mają swój z góry ustalony harmonogram. Standardową procedurą jest siedem dni, w których środki trafiają do emerytów oraz rencistów: 1., 5., 6., 10., 15., 20. oraz 25. dzień miesiąca. Do tego dochodzą również nierzadko dodatki oraz inne świadczenia pieniężne przyznane konkretnym osobom.
Nie oznacza to oczywiście, że wspomniane wyżej daty są nie do ruszenia. Ba, tak naprawdę dość często ZUS koryguje terminy wypłat. Dla przykładu zamiast 1 października, który był niedzielą, pieniądze zostały wysłane już 29 września. 15 października był zaś dniem wyborów, dlatego też emeryci i renciści odebrali swoje środki 13 października.
Czytaj również: Gotowi? Taką emeryturę ma Jolanta Kwaśniewska
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bardzo podobnie sytuacja będzie wyglądać w listopadzie. Tutaj powodem jest nie tylko jeden z weekendów, ale przede wszystkim Wszystkich Świętych, wypadające 1 listopada. Jak więc wygląda harmonogram wypłat emerytur i rent w ZUS-ie na listopad?
- 31 października zamiast 1 listopada
- 3 listopada zamiast 5 listopada
- 10 listopada
- 15 listopada
- 20 listopada
- 24 listopada zamiast 25 listopada
Emerytury i renty w listopadzie 2023 r. Jeszcze jedna istotna zmiana
Ruchome daty wypłat są dość częstym zjawiskiem, lecz wartym podkreślenia i nagłośnienia - dzięki temu wiele osób może uniknąć zaskoczenia tym, że na ich koncie pieniądze pojawiły się szybciej niż zwykle. Względem innych miesięcy 2023 r. warto jednak wspomnieć o jeszcze jednej ważnej różnicy, jaka cechuje wypłaty emerytur w listopadzie.
We wrześniu została wypłacona "czternastka", co oczywiście znacznie jednorazowo podwyższyło wypłaty emerytur i rent. Od października nie można już liczyć na większe dodatki i listopad nie jest pod tym względem wyjątkiem - emeryci i renciści otrzymają swoje podstawowe świadczenie.
Czytaj również: Siał wiatr, zbiera burzę. Atak tłumu na lotnisko zaskoczył Kreml