Zwykły emeryt mógł w ubiegłym roku liczyć na podwyżkę emerytury o 3,25 proc. W znacznie lepszej sytuacji niż inni obywatele są jednak księża. Emerytury duchownych rosną szybciej dzięki Funduszowi Kościelnemu, który jest znacznie hojniejszy niż ZUS.
Emerytury księży z podwójną waloryzacją. Mogą liczyć na więcej pieniędzy
Mogłoby się wydawać, że ksiądz na stare lata nie ma łatwego życia. Jednak na emeryturę nie powinien narzekać, a przynajmniej na coroczną waloryzację świadczenia. W porównaniu do zwykłego Kowalskiego, który całe życie odkładał na ZUS, może liczyć na podwójną waloryzację.
Księża emeryci w Polsce dostają pieniądze z dwóch źródeł. Po ukończeniu 65. roku życia otrzymują wypłatę z ZUS-u. W wieku 75 lat zaczynają otrzymywać również pieniądze z Funduszu Kościelnego.
Jak donosi Super Express, w ostatnim czasie wzrosły wydatki emerytury duchownych. Dziennikarze powołują się przy tym na dokumenty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wynika z nich, że w 2019 roku księża otrzymali podwyżkę świadczenia z Funduszu Kościelnego.
Na emerytury duchownych przeznaczono 153 mln złotych. W porównaniu z rokiem ubiegłym, pula ta została zwiększona o blisko 6 mln złotych. Dziennikarze Super Expressu wskazują, że tym samym waloryzacja emerytur księży wyniosła 4,08 proc.
W tym samym czasie emeryci w ZUS, do których zalicza się też księży, dostali 2,86 proc. lub 70 złotych podwyżki. Wychodzi więc na to, że nie tylko waloryzacja u duchownych jest podwójna, ale też Fundusz Kościelny jest zdecydowanie hojniejszy od ZUS.
Czytaj także: "Wydarzenie stulecia". Rydzyk wniebowzięty
Emerytury księży rosną znacznie szybciej. Fundusz Kościelny bardzo hojny
Wydatki na Fundusz Kościelny w Polsce rozpędzają się bardzo dynamicznie. W 1990 roku państwo przeznaczało na Fundusz Kościelny nieco ponad 2 mln zł. W 2019 roku było to już około 171 mln zł. Oznacza to zatem 90-krotny wzrost w ciągu ostatnich 30 lat.
Dziennikarze Super Expressu zauważają także, że księża płacą niższe podatki. Świadczenia, które otrzymują, nie są jawne. Emerytura księży wyliczana jest w zależności od "przepracowanych" lat, wielkości parafii czy poziomu w hierarchii kościelnej.
Emerytowanym księżom należą się również rządowe "trzynastki". Jedynym źródłem finansowania Funduszu Kościelnego, jest budżet państwa. Pieniądze trafiające do duchownych, pochodzą zatem z  podatków wszystkich obywateli.
Obejrzyj także: Ksiądz wskazuje formę nacisku na Kościół. "Tylko te zjawiska mogą coś zmienić"