Jakub Artych
Jakub Artych| 

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści z Polski?

0

Emigracja zarobkowa to zjawisko, które nabiera na znaczeniu w dobie globalizacji i otwartych granic. Wiele osób decyduje się na opuszczenie swojego kraju w poszukiwaniu lepszych warunków pracy. Gdzie najczęściej emigrują specjaliści z Polski? Oto kilka najczęściej wybieranych kierunków.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści z Polski?
Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści z Polski? (Getty Images)

Emigracja zarobkowa to decyzja, która wpływa na życie zawodowe i osobiste wielu osób. Wybór odpowiedniego kraju docelowego zależy od różnych czynników, takich jak zarobki, warunki socjalne i możliwości rozwoju zawodowego.

Biorąc pod uwagę tylko Europę, to Wielka Brytania przez wiele lat była jednym z głównych celów polskich emigrantów zarobkowych.

Mimo że po Brexicie pojawiły się przeszkody w postaci bardziej restrykcyjnych przepisów imigracyjnych, kraj ten nadal przyciąga specjalistów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lądowanie Ryanaira w Bristolu. Pilot posadził maszynę przy bardzo silnym wietrze


- Względy finansowe: Przeciętne zarobki w Wielkiej Brytanii są znacznie wyższe niż w Polsce, co wciąż przyciąga wielu Polaków.

- Społeczność polska: W Wielkiej Brytanii istnieje już duża społeczność polska, co ułatwia adaptację i znalezienie pracy.

Gdzie najczęściej uciekają specjaliści z Polski? Dalekie wyjazdy

Biorąc pod uwagę jednak cały świat, to Wielka Brytania traci palmę pierwszeństwa. Jak wynika z najnowszego raportu "Dream Destinations and Mobility Trends" przygotowanego przez Boston Consulting Group, w poprzednim roku najpopularniejszym krajem na emigrację dla specjalistów była Australia.

68% ankietowanych, kusi przede wszystkim możliwościami zawodowymi, jakością życia i klimatem (54%), a także atrakcyjnymi zarobkami oraz niskimi podatkami i kosztami życia (45%). Na drugim miejscu listy BCG znalazły się Stany Zjednoczone, a na trzecim - Kanada.

Oprócz wspomnianej czwórki, Niemcy to jedna z najważniejszych destynacji emigracji zarobkowej z Polski. Jak czytamy na infor.pl, największą jednak zmianą w porównaniu do ubiegłych, pandemicznych lat jest powrót Hiszpanii na listę.

W badaniu z 2018 roku kraj ten zajął szóste miejsce, ale w 2020 roku zniknął z listy. Po raz pierwszy od zakończenia pandemii Hiszpania wróciła do gry, plasując się na dziesiątym miejscu, zaraz za Francją (miejsce dziewiąte), Singapurem (miejsce ósme), Szwajcarią (miejsce siódme) i Japonią (miejsce szóste).

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić