Zbrodnia w Buczy wstrząsnęła opinią publiczna na całym świecie. Zdjęcia cywilów, którzy zostali zabici przez rosyjską armię, były udostępniane przez użytkowników na wszystkich możliwych portalach społecznościowych. Jednak, jak informuje Reuters, zdjęcia oznaczone hashtagami #bucha i #buchamassacre były blokowane przez Facebooka. Za ograniczanie zasięgów tych postów odpowiedzialny jest algorytm, który miał automatycznie blokować treści związane z przemocą. Ograniczenia zostały usunięte przez właściciela Facebooka i Instagrama.
Stało się to automatycznie z powodu treści graficznych, które ludzie publikowali za pomocą tych hashtagów. Kiedy wczoraj poinformowano nas o problemie, szybko przystąpiliśmy do odblokowania hashtagów – napisał na Twitterze rzecznik spółki Meta Andy Stone.
Zasięgi zdjęć z Buczy były też ograniczane przez algorytmy Instagrama, który też należy do spółki Meta. Facebook i Instagram zezwalają na publikowanie graficznych i brutalnych treści, jeśli są one udostępniane w celu podniesienia świadomości na temat możliwych naruszeń praw człowieka, ale usuwają je, jeśli są wyjątkowo dosadne lub przedstawiają cierpienie – wyjaśnia Reuters.
Meta została uznana przez Federację Rosyjską za organizację ekstremistyczną. Facebook i Instagram są zablokowane na terenie Rosji. Rosjanie, którzy chcą korzystać z zachodnich portali społecznościowych, muszą zainstalować VPN do obejścia regionalnych rosyjskich blokad dostępu. Co ciekawe, choć Meta jest organizacją ekstremistyczną, to jak informuje portal oko.press, korzystanie z mediów społecznościowych (choć oficjalnie zablokowanych) należących do Marka Zuckerberga nie jest w Rosji nielegalne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.