Nie brakuje osób, które twardo bronią rozwiązania polegającego na przytwierdzaniu nakrętek do butelek. Zwolennicy takiej praktyki podkreślają, że im mniejszy odpad, tym trudniej go później wysortować.
Do sprawy w rozmowie z prawo.pl odniósł się Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw i prezes Rady RIPOK. Wyjaśnił, że "teraz trzeba uczyć społeczeństwo, żeby do kosza trafiało opakowanie razem z nakrętką".
Nie oddzielajmy z butelek obrączek, nakrętek, naklejek, i innych drobnych elementów. Są na to przemysłowe sposoby. I dzięki nim więcej odpadów trafia do recyklingu - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Serwis prawo.pl informuje, że dla ochrony środowiska lepsze jest przytwierdzanie nakrętek do butelek lub kartonów niż ich odrębna zbiórka.
Przytwierdzanie nakrętek do opakowań budzi emocje wśród Polaków. Często grzmią w tej sprawie choćby w sieci.
Za sprawą nowych regulacji do lamusa przechodzą też popularne zbiórki nakrętek. Jednocześnie organizacje charytatywne tracą dochód.
Nowe regulacje od 2025 roku
2025 rok przyniesie kolejne nowości. W Polsce będą mogły funkcjonować kaucje za plastikowe opakowania - wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów.
Nowe regulacje obejmą też szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra, a także metalowe puszki o pojemności do 1 litra.