Czternasta emerytura jest wypłacana emerytom i rencistom raz w roku. Z rządowych zapowiedzi wynika, że w 2023 roku tzw. czternastka trafi do seniorów pod koniec sierpnia i we wrześniu. Projekt ustawy dotyczący wprowadzenia corocznej czternastej emerytury został uchwalony przez Sejm w dniu 26 maja 2023 roku.
Ustawa wprowadza na stałe wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla seniorów. Rządzący podkreślali, że takie zapisy to już pełna gwarancja regularnej wypłaty 13. i 14. emerytury. Tymczasem pojawiły się poważne wątpliwości w zakresie zasad wdrożenia świadczeń. Chodzi o wysokość i terminy wypłat.
"Rzeczpospolita" podaje, że Senat ma poważne wątpliwości. Wszystko przez to, że zasady ustalania wysokości czternastych emerytur oraz terminu ich wypłat mają być co roku regulowane rozporządzeniami wydawanymi do 31 października danego roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekspert reaguje ws. 14. emerytury
Takie wątpliwości podziela również Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy.
Biorąc pod uwagę choćby skalę środków przeznaczonych na ten cel, które już teraz są liczone w miliardach złotych, bez wątpienia przepisy regulujące wysokość, ale też termin wypłaty 14. emerytury powinny zostać ujęte w ustawie - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Ustawa mówi o tym, że "czternastka" ma być stałym, corocznym świadczeniem na poziomie emerytury minimalnej. Całą kwotę mają dostawać ci seniorzy, których podstawowa emerytura nie przekracza 2,9 tysięcy złotych. Minimalna kwota wypłaty to 50 zł.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.