Realna wartość świadczenia 500 plus znacznie zmalała za sprawą inflacji. Obecnie to wsparcie jest warte mniej niż 400 złotych. - W tej chwili to tak naprawdę od 250 do 340 złotych - zauważał pod koniec 2022 roku senator Krzysztof Brejza w rozmowie z gazeta.pl.
Drożyzna jest bezlitosna dla Polaków. Wysoka inflacja mocno wpływa na wartość nabywczą świadczeń i pensji. Dane GUS wskazują na to, że wartość nominalnie rosnącej pensji obniżyła się przez ostatni rok o 2,1 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W podcaście Radia ZET o błędach w polityce gospodarczej partii rządzącej mówił ekonomista Pracodawców RP. - Prowadzona przez wiele lat polityka rozdawania pieniędzy, jako leczenia trudności Polaków, przestała działać - ocenił Kamil Sobolewski w programie "Biznes. Między Wierszami".
Skończyły się przyjemne skutki alkoholu godzinę po podaniu, a zaczęły się bolesne skutki przyjęcia zbyt dużej ilości alkoholu następnego dnia po podaniu. My dziś przeżywamy kaca wynikającego z rozdawnictwa - dodał.
Jak walczyć z inflacją? Ekspert podaje pomysł
Ekspert uważa, że rząd powinien walczyć z inflacją i postawić na inwestycje oraz wzrost produkcji.
Z perspektywy Kowalskiego, pieniądze mają wpływ na dobrobyt, z perspektywy gospodarki pieniądze służą wyłącznie umownemu podziałowi tego dobrobytu. Celem polityki gospodarczej państwa, które kieruje się interesem obywateli, powinien być wzrost produkcji. Efektem państwowego rozdawnictwa jest inflacja, która odbiera ludziom to, co dało im wcześniejsze rozdawnictwo - podsumował Kamil Sobolewski.