Obecny okres świadczeniowy w przypadku 500 plus kończy się 31 maja 2023 roku. Jeżeli rodzice chcą otrzymywać wsparcie przez kolejne miesiące, to muszą złożyć nowy wniosek. Dopełnienie formalności sprawi, że będą uczestniczyć w programie 500 plus również od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku.
Tymczasem warto podkreślić, że w pewnych okolicznościach ZUS może potrącić część lub nawet całość 500 plus. Pierwszym powodem jest niedotrzymanie terminu.
Wystarczy że spóźnisz się o jeden miesiąc, a 500 zł na każde dziecko przepadnie. Jeśli złożysz prawidłowo wypełniony wniosek wraz ze wszystkimi dokumentami, ale od 1 do 31 lipca albo od 1 do 31 sierpnia, pieniądze przepadną. W pierwszej sytuacji stracisz kwotę za miesiąc, w drugim: za dwa miesiące - tłumaczy innpoland.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeżeli rodzice wezmą rozwód, to świadczenie może być dzielone. W przypadku, gdy sąd zdecyduje, że opieka nad dzieckiem będzie sprawowana naprzemiennie (po tyle samo czasu u mamy i u taty), to wówczas każde z nich otrzyma na miesiąc po 250 zł.
Na złożenie wniosku o 500 plus rodzic ma trzy miesiące od dnia narodzin dziecka. Jeżeli urodziło się w połowie miesiąca, to ZUS przyzna rodzicom jedynie połowę wyjściowej kwoty.
Czytaj także: Ekspert z Ibizy spojrzał na Szydło. Nie ma wątpliwości
Jak złożyć wniosek o 500 plus?
Nabór wniosków o 500 plus rozpoczął się 1 lutego 2023 roku. Wnioski należy kierować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jest to możliwe za pośrednictwem trzech kanałów:
- portalu PUE ZUS
- portalu Ministerstwa Rodziny Emp@tia
- bankowości elektronicznej
"Jeśli osoba złoży wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres w terminie do 30 kwietnia 2023 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2023 r. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w maksymalnym terminie do 3 miesięcy" - podano na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS).