Dla jednych to tylko "ogromny teren poprzemysłowy", dla drugich - miejsce święte dla fanów motoryzacji. Dzisiaj na warszawskim Żeraniu życie nie tętni, jak kiedyś, ale wkrótce może się to zmienić.
FSO to miejsce, w którym produkowane były kultowe samochody PRL. To tu powstawały pojazdy takie jak Warszawa, Syrena, Fiat 125p czy Polonez. W 2005 roku Skarb Państwa oddał kontrolę nad fabryką ukraińskiemu koncernowi Avto ZAZ za kwotę... 100 zł.
Czytaj też: "Myślałam, że to kot, bo był tak wielki". Zgroza w Warszawie. Boją się wchodzić do piwnic
Niedawno rozległy teren przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie został sprzedany firmie deweloperskiej OKAM Capital. Po 10 latach od wyprodukowania ostatniego samochodu zamyka się więc ważny rozdział w historii polskiej motoryzacji. Bowiem teraz ma powstać tu duże osiedle.
FSO sprzedane. Powstanie nowe Miasteczko Wilanów?
Oficjalnie kwota transakcji nie jest znana, ale "Gazeta Wyborcza" na podstawie cen gruntów wylicza, że cena za 62 hektary gruntu mogła wynieść nawet pół miliarda złotych. Prezes firmy deweloperskiej wskazuje, że miejsce ma potencjał inwestycyjny porównywalny z Miasteczkiem Wilanów.
Nowy właściciel deklaruje, że ważne jest dla niego "pozostawienie charakteru tego niezwykłego miejsca, tak ważnego w historii polskiej motoryzacji". Jak donosi "Super Express", pracownia Dawos opracowała wizualizację, w której zostać ma legendarna brama wejściowa do fabryki.
Jedną z atrakcji tego miejsca ma być także muzeum motoryzacji, które ma zostać zachowane. Oficjalnie plany nie zostały jeszcze jednak zatwierdzone.