Fundusze inwestycyjne PKO – co to jest?
PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (PKO TFI) to spółka akcyjna, która została powołana do życia przez PKO Bank Polski we współpracy ze szwajcarską grupą finansową Credit Suisse. Funkcjonuje od połowy 1997 roku, zaś po raz pierwszy jednostki funduszu inwestycyjnego PKO TFI trafiły do sprzedaży w październiku 1997 roku.
Przeczytaj także: Jak oszczędzać pieniądze?
PKO TIFI
PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych zajmuje się zarządzaniem środkami finansowymi klientów - obecnie spółce zaufało ponad 1,5 miliona klientów. W ofercie można znaleźć wiele rodzajów funduszy i programów inwestycyjnych, obecnie jest ich ponad 60, a organizacja wciąż poszerza ofertę produktów. PKO TFI jest w czołówce, biorąc pod uwagę wartości zarządzanych aktywów na naszym rodzimym rynku. Oferta TFI dedykowana jest osobom fizycznym, a także instytucjom, które szukają profesjonalnego zarządzania pieniędzmi.
Przeczytaj także: Zmiana pracy a kredyt hipoteczny
PKO Akcjomat
PKO Akcjomat to wyspecjalizowany Program Inwestycyjny (WPI) umożliwiający regularne inwestowanie, które nie jest w żaden sposób zależne od koniunktury obecnej na rynku. Dzięki Akcjomatowi można inwestować w różnorodne instrumenty finansowe, podejmując większe ryzyko. Korzystanie z programu pozwala wybrać lepszy moment na rozpoczęcie inwestycji. Dodatkowo zapewnia całodobowy dostęp do swoich inwestycji po zalogowaniu się do serwisu internetowego iPKO i aplikacji IKO.
Otwarcie Akcjomatu jest bezpłatne, nie płaci się również za cykliczne nabycia jednostek uczestnictwa subfunduszu docelowego.
Przeczytaj także: Platformy zarobkowe. Jak bezpiecznie zarabiać w internecie?
Pieniądze wpłacone do Akcjomatu przekazywane są do subfunduszu PKO Obligacji Skarbowych. Ten subfundusz wyróżnia się niskim poziomem ryzyka – dokonuje inwestycji przede wszystkim w instrumenty dłużne. Po upływie 18 miesięcy od czasu otwarcia Akcjomatu cała suma środków pieniężnych zlokalizowana jest w wybranym Subfunduszu docelowym. W ciągu kolejnych 18 miesięcy (1 raz/miesiąc) ulokowane pieniądze stopniowi przenosi się na konto wybranego Subfunduszu PKO Portfele Inwestycyjne (w ramach Akcjomatu IV lub do wybranego Subfunduszu PKO Parasolowy w ramach Akcjomatu III).
Przeczytaj także: Emerytura kapitałowa — jak i kto może ją otrzymać?
PKO BP TIFI – jak zrezygnować?
Dokonywanie inwestycji w fundusze inwestycyjne jest związane z możliwością zysku i ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Warto o tym pamiętać podejmując się takich inwestycji. Należy także pamiętać, że w każdej chwili można zrezygnować z TFI, sprzedając zakupione obligacje. Wycofanie z TFI możliwe jest po zgłoszeniu odpowiedniej dyspozycji w serwisie.
Przeczytaj także: Jak rozpoznać banknoty euro?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.