Przymusowa restrukturyzacja
Getin Noble Banka już od dłuższego czasu boryka się z problemami finansowymi. Bardzo zła sytuacja kapitałowa banku zmusiła Bankowy Fundusz Gwarancyjny do podjęcia decyzji o przymusowej restrukturyzacji spółki. Oznacza to, że Getin Noble Bank będzie zarządzany od teraz przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a działalność banku zostanie przeniesiona 3 października do Banku BFG, czyli banku pomostowego. Właścicielem oprócz BFG bedzie także System Ochrony Banków Komercyjnych, który został utworzony w czerwcu przez osiem największych banków komercyjnych. Jest to: ING Bank Śląski, Alior, Millenium, Pekao, PKO BP, BNP Paribas Bank Polska oraz Santander Bank Polska.
Dlaczego bank musi przejść przymusową restrukturyzację? Zostały spełnione trzy kluczowe przesłanki, które determinują BFG do podjęcia działań, czyli: zagrożenie upadłością, brak pewności, że działania nadzorcze lub samej instytucji pozwolą wyeliminować zagrożenie upadłością i konieczność wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego w interesie publicznym.
Pieniądze klientów Getin Banku są bezpieczne
Czemu służy przymusowa restrukturyzacja? To m.in. ochrona depozytu klientów, którego wartość wynosi prawie 40 mld złotych. Wszystkie pieniądze ulokowane w Getin Noble Banku są więc bezpieczne. Całość środków została przeniesiona do Banku BFG, w którym pełna gwarancja depozytów wynosi 100 tys. euro. Tak naprawdę dla klientów banku nic się nie zmienia. Mają oni zapewniony nieprzerwany dostęp do swoich środków, a obsługa także nie ulega zmianom. Działają placówki, bankomaty, bankowość elektroniczna oraz mobilna.
Na przeprowadzenie restrukturyzacji w zakresie przeniesienia działalności GNB oraz zapewnienia nieprzerwanej obsługi jego klientów przeznaczono kwotę ponad 10 mld złotych. Jest to bezzwrotne wsparcie, które pochodzi głównie z funduszy własnych BFG.
Restrukturyzacja była przesądzona
Już od lipca 2022 roku głośno było o tym, że bank zagrożony jest restrukturyzacją. Przejęcie Getin Noble Banku było kwestią czasu, tym bardziej że rząd rozszerzył uprawnienia BFG, zmieniając ustawę o dodatku węglowym. Poszerzony został katalog podmiotów, które mogą zostać objęte restrukturyzacją.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.