W środę TSUE poinformował o nałożeniu na Polskę kary w wysokości miliona euro dziennie (ok. 4,62 mln zł) za niewykonanie lipcowego postanowienia o natychmiastowym zamrożeniu funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
W wydanym dziś postanowieniu wiceprezes Trybunału zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 000 000 euro dziennie, licząc od dnia doręczenia Polsce tego postanowienia do dnia, w którym to państwo członkowskie wypełni zobowiązania wynikające z postanowienia z dnia 14 lipca 2021 r., lub - w braku zastosowania się do tego postanowienia - do dnia wydania ostatecznego wyroku - czytamy w komunikacie TSUE.
Poszanowanie środków tymczasowych zarządzonych w dniu 14 lipca 2021 r. jest konieczne, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia, w szczególności wartości państwa prawnego - podkreślono.
W lipcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wezwał Polskę do "natychmiastowego zawieszenia" przepisów związanych z uprawnieniami Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym.
O nałożenie na Polskę kary finansowej zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE Komisja Europejska. 7 września poinformowała, że Polska nie podjęła wszystkich środków niezbędnych do pełnego wykonania nakazu TSUE.
Zobacz także: Sondaż WP ws. pieniędzy dla Polski. Bartłomiej Sienkiewicz komentuje
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.