Portal wyborcza.pl rozmawiał z kasjerkami i kasjerami, którzy pracują w łódzkich marketach. W ich opinii praca na kasie jest coraz cięższa, a atmosfera w zespołach nie do wytrzymania. Rozmówcy portalu podkreślają, że coraz więcej osób odchodzi z pracy.
Czytaj także: Skandaliczne nagranie w sieci. Mamy komentarz Biedronki
Z łódzkich sklepów regularnie odchodzą kolejni pracownicy. Kadra, która zostaje, obawia się, że ewentualne, ponowne wprowadzenie niedziel handlowych uniemożliwi pracę. Kasjerzy i kasjerki uważają, że ludzi będzie po prostu zbyt mało.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ludzie będą odchodzić bo - nie ukrywajmy - praca na kasie jest ciężka, a wymagania są olbrzymie. Do tego dochodzą audyty, sprawdzanie terminów przydatności produktów, kontrole sanepidu, ciągłe wizytacje - stwierdziła w rozmowie z portalem wyborcza.pl pani Agnieszka, kasjerka z łódzkiej Biedronki.
Czy to oznacza, że zawód kasjerki zniknie? Tak uważają zarówno sami kasjerzy i kasjerki, jak i związkowcy. W ich opinii sieci handlowe dobrze o tym wiedzą i z tego powodu stawiają na kasy samoobsługowe.
Kasjerki zastępują kasy samoobsługowe. Obserwujemy rezygnacje z pracy, to będzie się nasilać - mówi portalowi wyborcza.pl Paweł Skowron z krajowej sekcji handlu Solidarności.
Pracownicy uważają, że czas pracy w handlu powinien zostać skrócony do 6 godzin. Tak było w PRL. Dodają, że obowiązków przybywa - doszły m.in. kontrola kas samoobsługowych czy zatwierdzanie towarów.
Kadra uważa, że firmy "zachęcają ludzi do pracy, mówiąc o super zarobkach, premiach, miłej atmosferze, a potem są uwagi na każdym kroku, o premii można zapomnieć, gdyż wszystko jest źle".
Gdzieś zatracił się szacunek do człowieka , wyrozumiałość, że ktoś może mieć słabszy dzień, a dobra atmosfera w pracy to jest to, co najbardziej nas przyciąga. Teraz jak najprędzej człowiek chce stamtąd uciec. Smutno, że tak się dzieje - mówi kasjerka z łódzkiego Lidla.