Pomysł wydaje się być genialny w swojej prostocie. Kupujesz apartament, który będzie sam na siebie zarabiał, a potem liczysz pieniądze. Bo przecież w Zakopanem turystów nigdy nie zabraknie, prawda?
Nic dziwnego, że ofert w stylu: "Kup apartament i zarabiaj nawet X proc. w skali roku", nie brakuje i nadal cieszą się sporym zainteresowaniem. Po pierwsze – obiecują zysk bez większego wysiłku. Po drugie – właściciel apartamentu zyskuje miejsce, w którym sam, w razie potrzeby, może się zatrzymać.
Oferta nie do odrzucenia? Osób, które tak właśnie pomyślały i wpadły w pułapkę, nie brakuje. O pomyśle na biznes, który miał być "strzałem w dziesiątkę", a okazał się być raczej "strzałem w kolano", informuje "Gazeta Krakowska". – Wielu szybko przekonało się, że wizja dobrobytu sprzedawana przez deweloperów nijak się ma do rzeczywistości – czytamy.
Pan Marek, mieszkaniec Warszawy, dobrze zarabia. Dlatego nie miał problemu z otrzymaniem kredytu na zakup apartamentu. – Na wkład własny miałem, część pożyczyłem od rodziców. Uznałem, że będzie to dobra lokata pieniędzy. Liczyłem, że kredyt mocno mnie nie obciąży, bo będę go spłacał z wynajmu – wyjaśnia mężczyzna, cytowany przez "Gazetę Krakowską".
Apartament trzeba było sprzedać
Pan Marek wszystko przemyślał. A przynajmniej tak mu się wydawało. Znalazł firmę, która będzie za niego wynajmować apartament, znalazł też firmę sprzątającą. Mężczyzna nie musiał wyjeżdżać z Warszawy, a biznes się kręcił. Do czasu.
Pierwszy zgrzyt był po 15 sierpnia, gdy był najazd na Zakopane. Turyści wyjechali, za dwa dni mieli przyjechać kolejni. Przyjechali, ale w międzyczasie sprzątaczki nie dotarły – wspomina pan Marek.
Po tym incydencie mężczyzna stracił klientów i "zarobił" negatywne opinie w sieci. Ale był to jedynie początek problemów. Koszty utrzymani apartamentu wzrosły, a zarobek był niewielki. Jak się okazało, poza sezonem nie wystarczyło nawet na spłatę raty kredytu. Ostatecznie pan Marek zdecydował się na sprzedaż obciążonego kredytem apartamentu.
Kilku właścicieli w kilka lat
To tylko jedna z wielu podobnych historii. Niektóre obiekty – apartamenty, pensjonaty i inne obiekty na wynajem – w ciągu kilku lat mają kilku właścicieli.
Biznes hotelarski to nie jest dochód pasywny. Pieniądze w tym biznesie są z pracy ludzkich rąk. Wizja "kup apartament, on będzie sam na siebie zarabiał, a ty będzie liczył pieniądze" jest bardzo, bardzo ryzykowna – wyjaśnia w rozmowie z "GK" Emila Glista z agencji JointSystem, która zajmuje się doradztwem dla branży turystycznej w górach.
Jak dodaje, ludzie popełniają pewien błąd – kupują wizję dobrego biznesu, nie posiadając wiedzy na temat tego, jak go właściwie poprowadzić. Błędnie zakładają też, że sezon w Zakopanem trwa przez cały rok, zapominając, że są miesiące, w których właściwie nie ma zysków, są za to koszty. A konkurencja jest ogromna. – Nikt takim klientom nie mówi, że aby zarabiać, trzeba po prostu pracować – podkreśla Emilia Glista.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.