Greta Thunberg skrytykowała to, jak działa Amazon. Jej wpis na Twitterze był odpowiedzią na wyciek informacji o tym, że w Szkocji ponad 100 tys. rzeczy tygodniowo zostaje niszczonych, by zwolnić magazyny.
Jeśli masz system, w którym jest to możliwe – a nawet opłacalne – jest to wyraźny znak, że coś jest zasadniczo nie tak - grzmiała Greta.
ITV News przeprowadziło śledztwo na temat polityki Amazona. Okazało się, że co roku niszczy się miliony rzeczy zostaje niszczonych. Pochodzą zazwyczaj z zapasów lub są to zwroty, które jednak wciąż są w dobrym stanie i nadają się do sprzedaży.
W magazynie Amazona w Dunfermline w Fife w Szkocji zniszczono 124 tys przedmiotów w ciągu jednego tygodnia. Mowa tu o likwidacji telewizorów, laptopów, suszarek do włosów, książek, czy czystych, nieużywanych maseczek.
Jednak w dużej mierze tak właśnie wygląda model biznesowy Amazona w zakresie magazynów. Wielu sprzedawców płaci za przechowywanie swoich produktów w magazynach internetowego giganta, aby umożliwić szybką wysyłkę i dostawę następnego dnia zamówionego przez klienta towaru. Jednak gdy sprzedawca przestaje płacić lub jego towar się nie sprzedaje, Amazonowi najbardziej opłaca się zutylizować produkty.
Dążymy do celu, jakim jest zerowa utylizacja produktów, a naszym priorytetem jest odsprzedaż, przekazywanie darowizn organizacjom charytatywnym lub recykling wszelkich niesprzedanych produktów - mówi Amazon w swoim oświadczeniu dotyczącym zarzutów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.