W ciągu ostatnich trzech lat roczny bezpośredni import pomidorów z Maroka do Polski wahał się od 30 do 36 tysięcy ton. Tylko w pierwszej połowie tego roku marokańskie pomidory osiągnęły rekordową obecność na polskim rynku.
W zeszłym roku bezpośredni import pomidorów szklarniowych z Maroka do Polski wyniósł około 30 000 ton, nieco mniej niż w latach 2021–2022 ze względu na problemy pogodowe, ale nadal dwukrotnie więcej niż w 2019 r.
W tym roku, dzięki ożywieniu przemysłu szklarniowego w Maroku, od stycznia do czerwca marokańscy eksporterzy sprzedali już bezpośrednio do Polski rekordowe 22 tysiące ton pomidorów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Biorąc pod uwagę, że znaczna część produktów marokańskich trafia do Hiszpanii, Niemiec, Francji i Holandii, ich faktyczna obecność na polskim rynku wzrosła jeszcze bardziej znacząco.
Pomidory w Polsce. Import z pięciu krajów
Zdecydowana większość pomidorów szklarniowych w Polsce (92-95% w zależności od roku) dostarczana jest przez firmy z zaledwie pięciu krajów: Holandii, Turcji, Hiszpanii, Maroka i Niemiec. Turcja stała się kluczowym dostawcą dopiero w 2023 roku ze względu na problemy pogodowe w Hiszpanii i Maroku, które spowodowały znaczny spadek cen w szczytowym okresie jej dostaw.
Dostawcy tureccy nie mogli jednak całkowicie zastąpić produktów hiszpańskich i marokańskich, ponieważ Turcja dostarczała głównie czerwone, okrągłe pomidory.
Maroko, obecne w Polsce w sprzedaży pomidorów czerwonych okrągłych i pomidorów śliwkowych, stawia przede wszystkim na różne rodzaje wiśni.
Według polskich importerów Maroko stało się już prawdziwym trendsetterem w segmencie pomidorów koktajlowych w Polsce, oferując różnorodne standardowe pomidory koktajlowe okrągłe, pomidory wiśniowe, pomidory datterini wiśniowe, mieszanki wiśniowe, wiśnie na winorośli i nie tylko.