Ile płacą za prąd z fotowoltaiki?
Właściciele paneli fotowoltaicznych będą mieli o wiele mniejsze rachunki za prąd. Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej nie spowoduje obniżenia rachunków do zera, ale pomoże zaoszczędzić sporą sumę.
Chcąc jednak przeanalizować opłaty za prąd dobrze jest wiedzieć, z czego się one składają. Jeśli liczymy zakup prądu od operatora koncernu, który dostarcza energię, to na poniesione koszty składają się także stałe opłaty i dodatki do energii czynnej. Niektóre koszty wynikają też z prosumentów - mowa tu o osobach, które korzystają z instalacji PV.
Czytaj także: PayPal - co to jest i jak założyć konto?
Na opłatę za prąd składają się:
- 42 % opłaty to energia czynna – czyli energia elektryczna, napędzająca urządzenia elektryczne. Jej siła odpowiada mocy produkowanej przez panele PV.
- 23 % opłaty stanowi VAT
- 1 % opłaty zajmuje akcyza – koszt spoczywający na prosumentach
- 34% opłaty generują tzw. pozostałe koszty - niezmienny składnik stawki sieciowej, składający się np. z kosztu przesyłu energii, marży dystrybutora i opłaty jakościowej. Procentowa wysokość "pozostałych kosztów" powiązana jest z podłączeniem domu do ogólnej sieci energetycznej. Są to koszty ustalone przez Urząd Regulacji Energetyki, a także przez dystrybutorów energii elektrycznej - np. koszty wynikające z utrzymania linii energetycznych czy transformatorów.
Czytaj także: Jak oszczędzać pieniądze?
Warto dodać, że wysokość opłat nie przekłada się na ilość pobranej mocy. W rzeczywistości wygląda to tak, że koszty ponosi się również wtedy, gdy produkuje się o wiele więcej prądu, niż się zużywa.
Czytaj także: OFE - jak sprawdzić gdzie jestem i wysokość składki?
Cena skupu energii elektrycznej
Wykres zamieszczony na stronie Ure.Gov. Pl prezentuje średnią cenę sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w trzecich kwartałach lat 2015-2021. Ceny zostały na wykresie wyrażone w zł/MWh. Na podstawie zamieszczonych danych można zauważyć, że w trzecim kwartale 2021 roku średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym wyniosła 282,97 zł/MWh. Jest to cena, która jednocześnie stała się najwyższą ceną kwartalną od 2015 r.
Czytaj także: Działalność gospodarcza - jaki PIT?
Ile płaci Tauron za 1 kwh z fotowoltaiki
Tauron, jako dostawca energii, oferuje bogaty wybór instalacji fotowoltaicznych. Dedykowani konsultanci doradzają w doborze najbardziej opłacalnych rozwiązań i warunków finansowania. Dzięki zainstalowaniu fotowoltaiki po kilku latach można odnotować zwrot inwestycji. Poza tym można uzyskać niezależność od fluktuacji cen energii elektrycznej.
Warto również wspomnieć o ekologicznym aspekcie instalacji - jest to w całości bezemisyjne źródło energii elektrycznej, dzięki czemu w skuteczny sposób można ograniczyć swój ślad węglowy, a to przyczynia się do ochrony środowiska.
Czytaj także: Delegacja - co to jest i czy pracownik może jej odmówić?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.