Kierowca ciężarówki to zawód, który cieszy się coraz mniejszym powodzeniem. Młodzi ludzie coraz częściej po prostu nie godzą się na trudy życia w trasie i częstą rozłąkę z rodziną. Chcieliby, chociaż co kilka dni spędzać trochę czasu w domu, a przy kursach na dłuższych trasach nie zawsze jest to możliwe. Na brak kierowców wpływają także wymagania związane z uzyskiwaniem kwalifikacji.
Zachęcające nie są także pensje, mimo iż w ostatnich latach nastąpiły w tej materii spore podwyżki. Jak wyliczył portal e100.eu, średnia kwota wynagrodzenia za dzień pracy to około 300-500 złotych. W niektórych przedsiębiorstwach (głównie we wschodnich rejonach Polski) płace kierowców nie przekraczają natomiast 4000 złotych netto.
Czytaj także: Finansowy armagedon. Emerytury i renty niższe o 800 zł
Łącznie szacuje się, że wynagrodzenie w firmach na stanowisku "Kierowca samochodu ciężarowego w Polsce" mieści się w przedziale 4150-7250 PLN brutto, natomiast kierowcy międzynarodowi mogą liczyć na nieco wyższe stawki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile zarabia kierowca ciężarówki? Najlepiej w Skandynawii
A jak to wygląda w innych krajach? Jak podkreśla "Dziennik Wschodni", wynagrodzenia kierowcy zawodowego w Niemczech to 2778 euro brutto. W Holandii z kolei średnie wynagrodzenie kierowcy zawodowego kształtuje się na poziomie 2800 - 3600 euro brutto.
Jak czytamy, najlepiej pod tym względem jest w Szwecji i Norwegii, gdzie zarobki kierowców są dużo wyższe. W Szwecji średnie wynagrodzenie wynosi około 3200 - 4000 euro, podczas gdy w Norwegii może sięgać nawet 4500 euro.
Kierowcy, jeśli tylko mogą, nie chcą pracować dla polskich firm (i jeździć po polskich drogach). Intratniejsza i bardziej przystępna czasowo jest dla nich praca w firmach działających na terenie Europy Zachodniej. Obowiązki wykonuje się zazwyczaj w systemie 6-8 tygodni jazdy, po czym jedzie się do domu na 1-2 tygodnie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.