Nadal jest drożej niż zaledwie rok temu. Ogólna inflacja na poziomie 13 proc oznacza, że zarówno ceny towarów, jak i usług konsumpcyjnych wzrosły o 13 proc. Jak informuje GUS, ceny towarów wzrosły o 13,3 proc. a usługi 12,3 proc.
Drogo, drożej, najdrożej
Mimo, że poziom inflacji w maju był najniższy od roku, to ceny większości towarów były wyższe od tych z kwietnia.
W maju w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,5 proc.) i zdrowia (o 1,9 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,13 p. proc. i 0,11 p. proc. - podał GUS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nieco mniej kosztował nas transport (o 4,3 proc) a także rekreacja i kultura (o 0,5 proc.).
Liderem podwyżek był cukier, który zdrożał o 63,4 proc. Na drugim miejscu uplasowały się jajka (24,9 proc) a na trzecim warzywa (24,7 proc.). Są i spadki cen. Choć już nie tak znaczne. Potaniało masło (o 1,9 proc.) i mięso drobiowe (o 1 proc.)
Krótkoterminowe perspektywy spadku inflacji są korzystne, ale nadal widzimy ryzyko wyhamowania tempa tego spadku w średnim terminie i długie utrzymywanie wzrostu cen konsumpcyjnych powyżej celu inflacyjnego - zauważają ekonomiści ING Banku Śląskiego, cytowani przez RMF24.pl.
Wśród czynników ryzyka dla inflacji zdaniem ekonomistów ING znajduje się poluzowanie polityki fiskalnej w postaci nowelizacji budżetu i wypłacaniu 800+ a także wzrost płacy minimalnej.
Czytaj także: Kogo stać? Spójrzcie na cenę domku w Mielnie
Niższe ceny paliw to niższa inflacja
Wśród przyczyn spadku inflacji eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego podają niższe ceny paliw.
GUS potwierdził spadek inflacji z 14,7 do 13,0 proc. Od szczytu w lutym obniżyła się o 5,4 pkt. proc. Spadek inflacji spowodowały niższe ceny paliw, wolniejszy wzrost cen żywności i dość zauważalne wyhamowanie inflacji bazowej. Szacujemy, że spadła ona z 12,2 do 11,3-11,4 proc. Ceny paliw w ujęciu miesięcznym spadają już od marca. GUS wskazuje, że w maju ceny paliw były o 4,8 proc. niższe niż w kwietniu, co przekłada się na spadek o 9,5 proc. r/r. Najmocniej spadły ceny diesla - o 15,3 proc. r/r. - piszą eksperci z PIE.
Obniżki cen paliw są powszechnym zjawiskiem w naszym rejonie Europy.