Są najnowsze dane o inflacji. Wynika z nich, że w październiku doszło do spadku. Kompletne dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wskazują na to, że w październiku inflacja wyniosła 6,6 proc. rok do roku.
Szybki odczyt, który został opublikowany 31 października, wskazywał na 6,5 proc. Pełne wyniki prezentują się więc nieco gorzej.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2023 roku - w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku - wzrosły o 6,6 proc. Wzrost cen usług wyniósł 9,3 proc., a towarów - 5,7 proc. Względem poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,3 proc. W obu przypadkach zanotowano identyczne wzrosty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miesięczna inflacja również wyniosła 0,3 proc. Co podrożało najmocniej?
Ze szczegółowej tabeli opublikowanej przez GUS wynika, że żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 8 proc., napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe o 10,1 proc., użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii o 8,3 proc. Podrożała też łączność (9 proc.), edukacja (10,5 proc.), restauracje i hotele (11,1 proc.). Wśród pozycji z największym wzrostem wciąż króluje energia cieplna - jest droższa o 24,1 proc. - zauważa money.pl.
Inflacja w październiku: komentarze eksperckie
Najnowsze dane zostały już skomentowane przez ekspertów.
Tyci, tyci inflacyjna niespodzianka. Inflacja w październiku nie 6,5% r/r, lecz 6,6% r/r. Miesięczna dynamika cen również wyżej: 0,3% zamiast 0,2%. Inflacja bazowa wychodzi 8,0% r/r. Ptaszki ćwierkają, że inflacja CPI w listopadzie będzie nieco wyższa niż październikowa - pisze mBank Research.
Inflacja CPI w październiku zrewidowana do 6,6%r/r z 6,5% przy nieco wyższych cenach żywności. Dezinflacja towarów wyraźnie szybsza niż usług. Inflacja bazowa w dół do 8,0%r/r z 8,4%. Okres szybkiej dezinflacji mamy za sobą. W kolejnych miesiącach inflacja będzie spadała wolniej - podkreślają eksperci ING Economics Poland.