Inflacja to słowo, które od kilku miesięcy zasmuca Polaków najbardziej. Jak wynika z najnowszego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w październiku 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 6,8 proc.
Z tego powodu Polacy muszą głębiej sięgnąć do kieszeni, jeśli chcą stworzyć święta na takim samym poziomie jak rok temu. Droższe są między innymi warzywa (13 procent), pieczywo (6 procent) czy nawet karp.
Jak ktoś żyje od pierwszego do pierwszego, to musi złapać się za głowę. Z drugiej strony Boże Narodzenie to najcudowniejsze święta w roku. Jak tu nie zaszaleć? - mówi 45-letnia Zofia z Opola, cytowana przez portal NTO.
Ile zapłacimy więcej?
Jak wynika z badania "Zakupy świąteczne 2021" firmy Deloitte, w tym roku na Boże Narodzenie wydamy średnio 2 129 zł, tj. o 11 proc. (około 200 zł) więcej niż w ubiegłym roku.
W tym roku każdy Polak zamierza kupić średnio 7 prezentów. Przede wszystkim będą to upominki dla dzieci (63 proc.), na nie także zostanie przeznaczona największa część budżetu (48 proc.). Równie hojnie obdarowani zostaną partnerzy, mężowie i żony (61 proc.).
Na prezent najczęściej kupowane będą kosmetyki i perfumy oraz pomoce pielęgnacyjne. Taką odpowiedź wskazało 56 proc. respondentów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.