Nie ulega wątpliwości, że czynnikiem najsilniej motywującym pracowników do pracy jest wysokie wynagrodzenie. Bez adekwatnie wysokiej wypłaty pracownicy nie będą angażować się w swoją pracę, nawet jeśli pracodawca zagwarantuje im atrakcyjne benefity. Pieniądze, choć bardzo ważne, nie są jednak jedynym czynnikiem, który wpływa na dobrą atmosferę pracy. To także przyjazna przestrzeń, zintegrowani pracownicy, możliwość rozwoju oraz odpoczynku w trakcie pracy.
Czytaj też: Jak poprosić o podwyżkę?
Czym jest higiena pracy i dlaczego jest taka ważna?
Co to jest higiena pracy? Jako higienę pracy rozumiemy rozpoznanie, ocenę i kontrolę zagrożeń zdrowotnych w środowisku pracy. Mowa tu jednak nie tylko o bezpieczeństwie i zdrowiu fizycznym, ale i psychicznym komforcie pracy. Odpowiednia higiena pracy ma za zadanie utrzymać pozytywne nastawienie pracowników do wykonywanej aktywności zawodowej. Przykładami może być przeciwdziałanie stresowi czy przełamywanie monotonni pracy.
Skoro wiesz już, jak brzmi definicja higieny pracy, warto dowiedzieć się, dlaczego jest taka ważna. Im lepsze warunki pracy utworzone przez pracodawcę, tym wyższa efektywność i zaangażowanie pracownika w powierzone mu obowiązki. Dobra atmosfera pracy stanowi także istotny element motywacyjny. Utrzymanie wysokiej higieny w pracy zmniejsza więc ewentualność rotacji kadr i wpływa pozytywnie na wizerunek firmy.
Jak realizować inicjatywy pracownicze?
Inicjatywy pracownicze są zazwyczaj kwestią chęci, którą muszą dzielić pracownicy oraz pracodawcy. Zazwyczaj nie wymagają dużych nakładów finansowych i organizacyjnych. Co więcej, istnieje wiele źródeł współfinansujących inicjatywy w miejscu pracy. Pomocny może się tu okazać Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Pierwszym krokiem jest stworzenie warunków, aby pracownicy mogli zgłaszać i realizować własne propozycje.
Propozycje ciekawych inicjatyw, które warto wdrożyć w swoim miejscu pracy
Inicjatywy pracownicze to nie tylko słynne owocowe czwartki. Przy wyborze pomysłów ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia oraz chęci pracowników.
Zbiórki
Dobrym sposobem na zaangażowanie pracowników, rozwijanie ich społecznej wrażliwości i budowanie odpowiedniej higieny w miejscu pracy jest organizacja zbiórek. Mogą to być zbiórki żywności, artykułów szkolnych, np. dla podopiecznych domów dziecka. Zbiórka nakrętek na rzecz schroniska. Tego typu akcje sprawią, że pracownik spojrzy na miejsce pracy jako na miejsce pożytecznych społecznie działań.
Czytaj też: Co grozi za niepłacenie ZUS
Zagospodarowanie wolnej przestrzeni biurowej
Nie ulega wątpliwości, że miejsce aktywności zawodowej i jego atmosfera wpływają na jakość wykonywanej pracy. Kolejną inicjatywą może być więc zagospodarowanie przestrzeni wspólnej w firmie lub zakładzie. Stworzenie strefy relaksu, czyli tzw. chillout roomu dla pracowników, szczególnie tych pracujących umysłowo, pomoże im odprężyć się między zadaniami oraz zwiększy ich produktywność. Możliwość odpoczynku w trakcie pracy zauważalnie wpływa na podniesienie higieny pracy.
Integracje pracownicze
Akcje integracyjne to nie tylko wyjazdy i wspólne wycieczki. Mogą także przybrać postać zakładowych drużyn piłkarskich, cyklicznych wydarzeń, podczas których pracownicy oddadzą się wspólnym tematycznym aktywnościom. Integracja pracowników może się odbywać także pod pretekstem wykładów, szkoleń lub cyklicznych zajęć odbywających się w czasie pracy, np. z jogi czy gimnastyki, która szczególnie przyda się pracownikom biurowym.
Ułatwianie komunikacji wewnątrz firmy
Dużym problemem w wielu firmach jest utrudniona komunikacja wewnętrzna. Jeśli pracodawca ma środki i możliwości, może udostępnić pracownikom specjalne platformy czy aplikacje do komunikacji z pracownikami. Umożliwią one m.in. monitorowanie nastroju pracowników lub staną się przestrzenią dzielenia się nowymi pomysłami inicjatyw, np. wprowadzenia badań profilaktycznych dla pracowników. Pomocne, szczególnie w dużych firmach, mogą się okazać również cykliczne spotkania kierownictwa z pracownikami, podczas których będą omawiane sprawy ważne dla pracowników.
Jakie są korzyści dla pracowników i pracodawcy?
Higiena pracy zakłada odpowiednie proporcje między pracą a życiem rodzinnym, odpoczynkiem i pielęgnacją zainteresowań. Wyżej wymienione propozycje inicjatyw pracowniczych pomagają wprowadzić taką zdrową równowagę także w codziennym środowisku pracy.
Dzięki inicjatywom pracowniczym pracownik może łatwo zintegrować się z innymi współpracownikami. Ma możliwość realizacji zainteresowań w miejscu pracy oraz poczucie sprawczości i wpływania na otoczenie w środowisku pracy. Buduje się wówczas pozytywna relacja z pracodawcą. Co więcej, pracodawca zyskuje, poznając bliżej swoich pracowników, ich potencjał oraz oczekiwania. Integruje i motywuje zespół oraz kształtuje pozytywny wizerunek swojej firmy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.