Produkty zbożowe to jedne z najpopularniejszych wyborów wśród Polaków, jeśli chodzi o codzienną dietę. Mąka, kasza czy płatki zbożowe to w wielu przypadkach podstawa, jeśli chodzi o preferencje spożywcze dużej grupy osób w naszym kraju.
Nic więc dziwnego, że Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych postanowiła wziąć pod lupę największych producentów tego typu przetworów zbożowych. Niestety, wyniki kontroli nie napawają optymizmem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kontrole wykazały mnóstwo nieprawidłowości. Posypały się kary
Jak się okazuje, kontrolerzy IJHARS wykryli nieprawidłowości w zakresie jakości towarów aż u 26 spośród 73 kontrolowanych producentów. O ile w kwestii cech organoleptycznych specjaliści nie odnotowali żadnych problemów, tak pewne nieścisłości pojawiły się w kontekście cech fizyko chemicznych.
W 14 partiach produktów - a więc ponad 10 proc. badanych - producenci nie spełnili deklarowanych poziomów parametrów w zakresie zawartości błonnika, białka czy tłuszczu, o których informacje znajdujemy w tabelach wartości odżywczych. W przypadku produktów ekologicznych takich odstępstw od normy jednak nie zanotowano.
Najwięcej zastrzeżeń IJHARS dotyczyło odpowiedniego znakowania produktów. Kontrolerzy zakwestionowali 34 partie produktowe, a więc nieco ponad 20 proc. sprawdzanych produktów.
Czytaj także: Poszli na stragany w Elizówce. Oto co odkryli
To ważna informacja głównie ze względu na alergików. W niektórych partiach kaszy jęczmiennej informowano o możliwej obecności glutenu, podczas gdy jęczmień jest składnikiem alergennym zawierającym gluten. Nie brakowało także przekłamań w kwestii informacji o masie netto i dacie przydatności do spożycia.
W wyniku kontroli na producentów nałożono 7 kar pieniężnych, a także wydano 12 decyzji nakazujących ponowne, tym razem prawidłowe oznakowanie produktów.
Dodatkowo w czterech przypadkach podjęto decyzję o zakazanie wprowadzenia produktów do obrotu (do czasu wyeliminowania wad). Jeden z produktów musiał z kolei zostać zniszczony, bowiem nie nadawał się do spożycia.