W obliczu nieustannie rosnących cen prądu każdy z nas szuka skutecznych metod na obniżenie rachunków. Jak oszczędzać prąd? Przede wszystkim możemy podjąć proste kroki, takie jak gaszenie światła, gdy nie korzystamy z danego pomieszczenia, czy odłączanie od kontaktów sprzętów, które się naładowały.
Jeżeli chcemy obniżyć rachunki za energię elektryczną, warto również świadomie korzystać ze sprzętów domowych. Wiele osób nie wie jednak, które sprzęty pobierają dużo energii, a które mniej.
Zużycie prądu przy obecnych i stale rosnących cenach energii elektrycznej to ogromny wydatek dla każdego gospodarstwa domowego. To, ile energii zużywają poszczególne sprzęty domowe, zależne będzie jednak od ich klasy energetycznej oraz częstotliwości korzystania z urządzeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najgorzej pod tym względem wygląda płyta indukcyjna. Oczywiście koszt użytkowania zależy od tego, jak często płyta indukcyjna jest używana. Liczby jednak są tutaj jednoznaczne. Jeśli przez 30 minut dziennie są używane dwa pola grzejne o mocy 2300 W i 1800 W, to roczny koszt eksploatacji wynosi 514 złotych.
Na drugim miejscu znalazł się piekarnik, który najczęściej rozgrzewany jest do 200 °C, a jego moc to około 2000 W. Grzałka piekarnika pracuje w tym czasie około 41 minut. Jeśli używamy go codziennie, to roczny koszt wyniesie około 350 złotych.
Ile prądu zużywa komputer?
Według PGNiNG szacując, że komputer działa przez 5 godzin dziennie i ma moc 90 W, jego roczne zużycie wyniesie mniej więcej 197,1 kWh (około 135 złotych rocznie).
Media, reklama, zakupy - Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś.
Mniejsze zużycie energii będzie miał natomiast laptop, który ma wbudowaną baterię, a tym samym nie ma konieczności ciągłego podłączenia go do prądu. Przy założeniu, że laptop o mocy 48W jest włączony przez 8 godzin, zużyje on ok. 138,7 kWh rocznie (około 95 złotych).
W pralce z kolei najwięcej prądu zużywa grzałka, która jest odpowiedzialna za podgrzewanie wody podczas prania. Wobec tego im wyższą temperaturę prania ustawimy, tym więcej energii zużyje pralka. Zakładając, że mamy pralkę o klasie A++, którą używamy przez ok. 5 dni w tygodniu, zużyjemy 143 kWh prądu rocznie.
Zobacz również: Maurycy z Poznania mógł żyć. Dlaczego nikt nie reagował?
Bardzo mało prądu zużywa natomiast ładowarka do telefonu. Jeśli codziennie podłączamy telefon do ładowania na 1 godzinę, to podczas ładowania telefonu pobór to około 6,8 W. W takim wypadku rocznie zapłacimy za to około... 2 złotych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.