Dodatek solidarnościowy jest kolejnym pakietem socjalnym dysponowanym w stronę osób, których sytuacja ekonomiczna pogorszyła się w związku z epidemią koronawirusa. Tym razem dotyczy to wypłaty kwoty 1400 złotych przez maksymalnie trzy miesiące dla pracowników, którzy stracili pracę po 15 marca 2020 roku.
Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia br. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek - tłumaczyła prezes ZUS, Gertruda Uściska.
Oznacza to, że jeżeli znajdujemy się w gronie osób, którym zasiłek przysługuje, musimy złożyć wniosek do końca bieżącego miesiąca. W przeciwnym przypadku prawo do dodatku solidarnościowego nadal się danym osobom należy, jednak nie otrzymają już one wtedy pełnej jego wartości.
Dodatek solidarnościowy. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?
Aby skorzystać z dodatku solidarnościowego należy spełnić kilka warunków. Przysługuje on w momencie, jeśli:
- mieszkasz na terytorium Polski i jesteś obywatelem RP lub jesteś cudzoziemcem w rozumieniu art. 2 pkt 2 lub 3 ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19,
- podlegałeś ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku,
- Twój pracodawca po 15 marca 2020 r. rozwiązał z Tobą umowę o pracę za wypowiedzeniem albo Twoja umowa wygasła po 15 marca 2020 r. z upływem czasu, na który ją zawarłeś,
- nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu (z wyjątkiem sytuacji kiedy jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub pobierająca stypendium bądź jesteś zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny).
Czytaj także: Miał ponad 70 żon. Jedna z nich opowiedziała o koszmarze
Kiedy i w jaki sposób należy złożyć wniosek?
- Wniosek o dodatek solidarnościowy możesz złożyć do 31 sierpnia 2020 r.
- Aby otrzymać dodatek solidarnościowy musisz złożyć do ZUS wniosek na formularzu EDS.
- Wniosek możesz przekazać wyłącznie elektronicznie przez portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.