Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

"Jak piwo dla AA". Kontrowersyjne menu konferencji poświęconej klimatowi

18

Na listopadowej Konferencji Narodów Zjednoczonych w Glasgow serwowane mają być mięso i nabiał. To o tyle kontrowersyjne, że szczyt ma być poświęcony kwestii walki z kryzysem klimatycznym.

"Jak piwo dla AA". Kontrowersyjne menu konferencji poświęconej klimatowi
Komentatorom nie podoba się, że na szczycie służącym przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu będzie serwowane mięso (Adobe Stock)

W listopadzie w Glasgow rządzący światem spotkają się, by rozmawiać o kryzysie klimatycznym. 26. Konferencja Narodów Zjednoczonych (COP26) ma być poświęcona tematom przeciwdziałania kryzysowi oraz realizacji porozumienia klimatycznego.

Kontrowersyjne menu

Tymczasem dyskusja w mediach dotyczy przede wszystkim menu konferencji. Uczestnikom serwowane mają być produkty pochodzenia zwierzęcego, co nie podoba się organizacjom pozarządowym, aktywistom oraz firmom - informuje serwis klimat.rp.pl.

Apel w tej sprawie zgłosił już szkocki aktor, pisarz i aktywista Alan Cumming. W liście do brytyjskiego parlamentarzysty Aloka Sharmy stwierdził, że podawanie mięsa i nabiału na takiej imprezie jest jak "serwowanie piwa na spotkaniu Anonimowych Alkoholików".

"Jeśli celem szczytu COP26 jest ochrona planety – a także promowanie współczującego, odpowiedzialnego zachowania - w menu nie ma miejsca na żywność pochodzenia zwierzęcego"

-- napisał Alan Cumming.

Sprzeciw wobec żywności odzwierzęcej

Alan Cumming wysłał swój list w imieniu organizacji PETA. Stowarzyszenie to podkreśla, że żywność roślinna zostawia znacznie niższy ślad węglowy niż produkty odzwierzęce.

Apel pisarza i organizacji popierają kolejni. Wsparcie wyraziła m.in. hiszpańska firma Heura Foods, która produkuje roślinne zamienniki mięsa. W poście na LinkedIn jej założyciele Mark Coloma i Bernat Ananos Martinez wspólnie opublikowali post o tym, jak ważna jest dieta roślinna w dobie kryzysu klimatycznego - pisze portal klimatyczny "Rzeczypospolitej".

PETA poszła krok dalej. W piśmie do Aloka Sharmy zaapelowała, by ten przestał brać prysznice do momentu rozpoczęcia konferencji w Glasgow. W ten sposób częściowo zrekompensuje zużycie wody, które jest nieuchronne przy produkcji mięsa.

"Strategie rządowe wciąż nie wspominają o znaczeniu diety, pomimo wielu raportów opartych na dowodach, które wskazują na korzyści dla środowiska wynikające ze spożywania żywności pochodzenia roślinnego"

-- piszą aktywiści, - cytowani przez klimat.rp.pl.
Zobacz także: Ekotest WP. Sprawdź się i chroń środowisko
Autor: KRO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Trwa posiedzenie komisji sejmowej. Zbigniew Ziobro przyszedł spóźniony
Zostanie dziadkiem w wieku 45 lat. Influencerka wszystko wyjawiła
Skandal na jarmarku bożonarodzeniowym w Szczecinie. Zbojkotowali stragan zakonnic
Tu po mszy naładujesz auto. Nowy pomysł kurii w Lublinie
COVID-19 został wytworzony celowo? Raport rządu obnaża błędy Instytutu w Wuhan
Dodaj to do doniczki, a grudnik obsypie się kwiatami
Awaria 100-letniej tamy na zaporze w Zagórzu Śląskim. Gwałtownie ubywa wody
Rafał Trzaskowski w CNN. Lektorka oceniła, jak poradził sobie z językiem angielskim
Jak zadbać o ogród w grudniu? O tym pamiętaj
Nerwowa zmiana pasa. Kierowca BMW się przeliczył
Doskonały dodatek do świątecznego barszczu. Zobacz, jak go przygotować
Niecodzienne spotkanie w Tatrach. Turystka chwyciła za aparat
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić