Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Jak poprosić o podwyżkę?

4

Otrzymanie podwyżki jest marzeniem wielu osób, ale nie wszyscy mają odwagę się po nią zwrócić do swojego przełożonego. Jak zapytać o podwyżkę?

Jak poprosić o podwyżkę?
Jak poprosić o podwyżkę? (Getty Images, SOPA Images)

Jak poprosić o podwyżkę?

Do rozmowy o podwyżce należy się dobrze przygotować. Trudno będzie podjąć temat z szefem, łapiąc go na korytarzu czy w pracowniczej kawiarni podczas parzenia kawy. Do takiej rozmowy powinno się przygotować w praktyczny sposób. Co to znaczy? Przede wszystkim to, że podwyżkę otrzymuje się za osiągnięcie określonych dokonań - wynika ona z naszych dotychczasowych zasług. Przed rozmową z przełożonym warto zatem spisać lub ułożyć sobie w głowie przykłady własnych zasług. Dobrze wspomnieć również o przyjęciu dodatkowych obowiązków, jeśli takie otrzymaliśmy i udało nam się im sprostać. Jeszcze większe szanse na podwyżkę mamy wtedy, gdy te dodatkowe obowiązki nie były uwzględnione w podpisanej umowie.

Jak prosić o podwyżkę? - psychologia

Kolejnym argumentem do otrzymania podwyżki jest podniesienie swoich kwalifikacji. Mowa tu o osobach, które przeszły dodatkowe kursy, szkolenia, zdobyły odpowiednie certyfikaty, pomocne w obecnej pracy. Dzięki zdobytym nowym umiejętnościom pracownik wnosi do firmy pozytywne zmiany.

Jeszcze innym uzasadnieniem jest zakończony sukcesem projekt - najlepiej taki, który był ważny dla firmy. Powodzenie tego projektu stanowi namacalny dowód, że firma zdobyła dodatkowe środki.

O podwyżce można także porozmawiać, gdy nasze wynagrodzenie znacznie odbiega od norm oferowanych przez rynek. Jeśli wiemy, że osoby z takim doświadczeniem i kompetencjami jak my zarabiają na rynku znacznie więcej, możemy spróbować negocjować wysokość swojej pensji u przełożonego. Rynkowe stawki można poznać, zapoznając się choćby z publikowanymi opracowaniami dotyczącymi trendów w zatrudnieniu i z raportami płacowymi.

Jak zapytać o podwyżkę?

Rozmowę o podwyżce najlepiej przeprowadzić w cichym miejscu, w atmosferze spokoju i bez dodatkowych słuchaczy. Można się wcześniej umówić na takie spotkanie z przełożonym, by miał odpowiednią ilość czasu, aby wysłuchać naszych argumentów. Wraz z zapytaniem należy przedstawić swoje argumenty. Trzeba się również przygotować na pytanie o wysokość podwyżki, bo z zasady pracodawca nie proponuje sam stawki. Tę sumę warto sobie dobrze przemyśleć, by nie wyjść z poczuciem frustracji, że powiedziało się za mało.

Podczas rozmowy z szefem warto mieć emocje pod kontrolą. Nie są one bowiem zbyt dobrym doradcą – w tym przypadku lepiej jest zachować spokój oraz profesjonalizm. Rozmowy na temat zarobków nie należą do najprostszych, dla warto zachować zimną krew i merytoryczny ton.

Zobacz także: Jolanta Kwaśniewska wejdzie do polityki? Były prezydent odpowiada
Autor: GGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić