Dziś nie musimy już wychodzić z domu, by rozliczyć PIT. Dzięki usłudze "Twój e-pit" można to zrobić za pośrednictwem Internetu w łatwy i wygodny sposób. Przeczytaj, jak sprawdzić rozliczenie PIT w Internecie.
Jak sprawdzić PIT?
PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych, który musi zapłacić każda osoba mieszkająca i zarabiająca w Polsce. Co roku do 30 kwietnia obywatel RP musi złożyć swój PIT w odpowiednim urzędzie skarbowym. Kiedyś trzeba było robić to osobiście, jednak dzięki szybko rozwijającej się technologii, od niedawna można tego dokonać za pomocą Internetu. Ministerstwo Finansów stworzyło dla rodaków usługę "Twój e–PIT", dzięki której możliwe jest samodzielne rozliczenie podatku online.
W jaki sposób zatem sprawdzić rozliczenie PIT w Internecie? Należy wejść na stronę podatki.gov.pl i zalogować się przez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną. Drugi sposób logowania odbywa się po podaniu danych podatkowych (PESEL lub NIP i kwota przychodów), zaś trzeci przez aplikację mObywatel.
Rozliczenie PIT w usłudze "Twój e–PIT"
Po poprawnym zalogowaniu się na konto widzimy rozliczenie podatku, którego dokonała Krajowa Administracja Skarbowa. Uwzględnia ono wszystkie ulgi, jakie przysługują podatnikowi, np. zwolnienie z podatku do 26. roku życia czy tez ulgę na dzieci. Poza tym można wybrać komu chcemy przeznaczyć 1% naszego podatku.
Czytaj także: Szturm po 12 tys. zł na dziecko. Ministra ujawnia dane
Jest również opcja skorzystania z dodatkowych odliczeń, takich jak ulga za Internet. Po sprawdzeniu, czy wszystko zostało uzupełnione zgodnie z prawdą, uznając zestawienie sporządzone przez Krajową administrację skarbową, wysyłamy PIT do urzędu skarbowego.
Jak sprawdzić czy PIT został rozliczony przez urząd skarbowy?
Chcąc dowiedzieć się, czy nasz PIT został już rozliczony, możemy zadzwonić do urzędu skarbowego lub samodzielnie sprawdzić to w Internecie. Ta druga opcja jest o wiele bardziej praktyczna, ponieważ system e-PIT umożliwia sprawdzenie, na jakim etapie jest nasze zeznanie podatkowe. Będzie to możliwe po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego za pomocą Profilu Zaufanego, aplikacji mObywatel lub podając dane z poprzednich lat.
Czytaj także: Nowe podatki i opłaty w 2022 r. Chwytaj się za portfel
Po poprawnym zalogowaniu wybieramy opcje "Twój e-PIT", a następnie w górnym panelu zakładkę ,,Złożone dokumenty". Następnie zaznaczany rok, który nas interesuje i otrzymujemy informacje o statusie PIT-u oraz o ewentualnym zwrocie nadpłaty. Warto dodać, że osoby rozliczające PIT przy pomocy usługi "Twój e–PIT" mogą liczyć na zwrot tej sumy w ciągu 45 dni od daty wysłania deklaracji. Jeśli składamy deklarację w tradycyjny sposób - np. w urzędzie lub na poczcie, to przyjdzie nam poczekać o wiele dłużej na zwrot należności, bo aż 90 dni.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.