Nie tylko prezenty
Św. Mikołaj powinien wykazywać się cierpliwością, łagodnym usposobieniem i... zapałem do pracy. Spotkania z "panem od prezentów" organizowane są w przedszkolach, szkołach, domach kultury czy prywatnych domach. Jak tłumaczy jeden z Mikołajów, każdy kontakt z dzieckiem trzeba traktować jak spotkanie z bohaterem.
Dorośli zapominają o tej magii, chcą wszystko szybko. Dla dziecka to jest chwila, na którą czeka się przez cały rok
Dzieci czekają na rozmowę z Mikołajem cały rok. Jak przekonuje przedstawiciel "branży", każde spotkanie oznacza kolejne wyzwanie. Trzeba bowiem przekonać małoletniego, że Mikołaj dobrze go zna i pamięta o jego liście życzeń.
Okazuje się jednak, że Mikołajem nie może zostać każdy. Osoba, która decyduje się przywdziać czerwony strój i czapkę, powinna lubić obcować z dziećmi. "Spotkania artystyczne mają wpływ na rozwój i doskonale przygotowują dzieci do dorosłego życia" - tłumaczy jeden z nich w rozmowie z portalem PulsHR. Jak dodaje, hasło, które przyświeca Mikołajom, to "pasję, naukę i zabawę łączymy w jedno".
Czytaj także: Nigdy jej tak nie podlewaj. Nie przetrwa do świąt
Co powinien umieć Mikołaj?
Przedstawiciele świątecznej branży wskazują zgodnie, że spotkania z dzieciakami powinny być innowacyjne, a każdy "spektakl" autorski. Należy wykorzystywać całą swoją wiedzę tak, by dotrzeć do dzieci, uczyć ich poszukiwania, kreatywności, twórczości, a także otworzyć je na relacje z rówieśnikami - tłumaczy dalej.
Zdaniem Mikołaja pandemiczny rok 2020 sprawił, że potrzeba tego typu spotkań jest bardzo duża. W jego ocenie po "powrocie na scenę" dzieciaki pragną żywego słowa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.