pogoda
Warszawa
10°
aktualizacja 

Jazda na gapę, bo automat nie działał? Jest wyrok sądu

313

Jedziesz na gapę, bo automat w tramwaju lub autobusie jest zepsuty? Masz do tego prawo - zdecydował krakowski sąd po tym, jak pasażerka w jednym z pojazdów warszawskiego transportu publicznego podczas kontroli biletów zgłosiła awarię biletomatu. Ale wyroki w podobnych sprawach bywają różne.

Jazda na gapę, bo automat nie działał? Jest wyrok sądu
Sprawa brakującego biletu znalazła finał w sądzie (Pixabay)

Do opisanej sytuacji doszło późnym wieczorem przed kilkoma miesiącami w Warszawie. Podczas kontroli biletów, pasażerka zgłosiła awarię biletomatu. Tłumaczyła, że z tego powodu jedzie na gapę. Kontrolerzy opuścili z nią pojazd i poprosili o uregulowanie kary gotówką.

Kobieta nie miała ze sobą pieniędzy, nie mówiła także po polsku. Zdziwiło ją jednak, że na miejsce nie wezwano policji, a kontrolerzy po spisaniu jej danych oddalili się. Kilka tygodni później otrzymała wezwanie do zapłaty na kwotę 270 złotych. Ponieważ nie zapłaciła mandatu, sprawa swój finał znalazła w sądzie.

Krakowski sąd uniewinnił kobietę i zdjął z niej obowiązek zapłaty, tłumacząc, że pasażerka nie odpowiada za awarię biletomatu.

W naszej sprawie sąd uznał, że awaria biletomatu obciąża miasto, a nie pasażera. To, że biletomat nie działa, wpisane jest w ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej, czyli jest to problem przewoźnika, a nie konsumenta - tłumaczy adwokat Joanna Składowska z Kancelarii Bielański, Składkowska Adwokaci, Radcowie Prawni, która reprezentowała pasażerkę w sądzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europejski Dzień Bez Samochodu. "Samochodów jest za dużo"

Prawniczka reprezentująca pasażerkę przyznała, że wyrok jest precedensowy. Inny sąd może się zainspirować tym wyrokiem, a to oznacza, że decyzja czy stanąć po stronie pasażera, czy po stronie miasta, nie będzie dla wymiaru sprawiedliwości już taka trudna - mówi cytowana przez portal krakow.naszemiasto.pl.

Sąd rozwiał też wątpliwości co do tego, że bilet mógł zostać zakupiony za pomocą aplikacji. W wyroku zastrzegł, że pasażerka nie jest zobligowana do posiadania smartfona.

Sprawa problemów z automatami do zakupu biletów nie jest jednak nowa i często wraca w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Znane są wcześniejsze przypadki, w których sąd brał stronę pasażera, a nie przewoźnika. Miało to miejsce np. we Wrocławiu, gdzie sędzia uznał, że podróżny, który zaskarżył mandat, winni jest tylko uiszczenia opłaty za bilet.

Odciążające sądy i portfele klientów komunikacji miejskiej rozwiązanie w kwestii awarii biletomatów wprowadziło np. miasto Łódź. Zgodnie z uchwałą tamtejszej Rady Miejskiej, która obowiązuje od marca 2018 roku, pasażer komunikacji miejskiej nie otrzyma mandatu za jazdę bez biletu w tramwaju lub autobusie, w którym zepsuł się biletomat.

Autor: BBI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Setki żubrów na drodze. Od razu chwycił za telefon
Arcybiskup komentuje spotkanie Trumpa z Zełenskim. Mówi też o nowym papieżu
Było przed godziną 8. Obudził ją hałas. "Nieśmieszny żart"
Już wiadomo, jaki będzie poniedziałek. IMGW zapowiada
Nowy papież "wywróci stolik"? "Na Franciszkańskiej dzieje się źle"
Grób Franciszka dostępny dla wiernych. Wiadomo od kiedy
Wenezuela oskarża administrację Trumpa. Mają "porywać" dzieci
Antybiotyki a otyłość u dzieci. Najnowsze badania sugerują związek
Wstrzyknęła botoks w jedną stronę twarzy. Wynik zaskoczył
BMW na środku budowy. Zdjęcie samochodu niesie się po sieci
To nie ocieplenie klimatu. Ekspert o pożarach w Biebrzańskim Parku Narodowym
Prasa o "cudzie Franciszka". Decyzja Trumpa zmieni bieg historii?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić