- Prawo Unii nie stoi na przeszkodzie temu, by w przypadku uznania umowy kredytu hipotecznego zawierającej nieuczciwe warunki za nieważną, konsumenci żądali od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych - orzekł Trybunał.
Jak jednocześnie zaznaczono, "prawo to stoi natomiast na przeszkodzie temu, by banki dochodziły podobnych roszczeń względem konsumentów
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
TSUE podkreślił, że w sprawie w której orzekał "ewentualne uznanie umowy kredytu hipotecznego za nieważną jest skutkiem stosowania nieuczciwych warunków przez Bank M.; w związku z tym nie można dopuścić ani do tego, by czerpał on korzyści gospodarcze ze swojego niezgodnego z prawem zachowania, ani do tego, by otrzymał odszkodowanie za niedogodności nim wywołane".
Wakacje kredytowe dla frankowiczów
To nie koniec wiadomości dla frankowiczów. "Sąd może zarządzić środek tymczasowy w postaci zawieszenia spłaty rat kredytu w trakcie trwania sprawy o ustalenie nieuczciwego charakteru warunków umowy" - zaznaczył TSUE.
Trybunał swoją decyzje argumentuje tym, że "odmowa zawieszenia spłaty rat kredytu w ramach środków tymczasowych, może uczynić, przynajmniej w części, nieskutecznym ostateczne orzeczenie do co nieważności umowy".
Sprawa ta trafiła do TSUE w związku z postępowaniem przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Grupa konsumentów domagała się tam stwierdzenia nieważności umowy kredytu hipotecznego ze względu na zawarte w niej klauzule niedozwolone związane z indeksacją do franka szwajcarskiego.
Konsumenci ci wystąpili do sądu z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia poprzez m.in. zawieszenie obowiązku spłaty rat kredytu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w przedmiocie ważności umowy.
Czytaj również: Apostołowie w lateksie. Europosłanka PiS oburzona wystawą
Radosław Górski: banki poniosły miażdżącą porażkę w sporach z konsumentami
Banki dziś poniosły miażdżącą porażkę w sporach z konsumentami. TSUE obalił ostatni bastion - stwierdził radca prawny Radosław Górski, pełnomocnik w sprawie, którą rozstrzygnął właśnie TSUE, cytowany przez "Business Insider".
Dodał, że "kredytobiorcy uzyskali najlepszy wyrok i mogą się przestać obawiać pozwu od banku".
Kamil Chwiedosik: Polacy robią to dla wszystkich obywateli UE
Z kolei Kamil Chwiedosik, ekspert organizacji Życia Bez Kredytu, który był w Luksemburgu w momencie ogłaszania wyroków TSUE, stwierdził, że "oba dzisiejsze wyroki powinny natychmiast wpłynąć na rozstrzygnięcia korzystne dla frankowiczów",
Czyli oddalenie pozwów banków przeciwko konsumentom w zakresie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału i zgodę sądów na zabezpieczenia roszczenia do czasu prawomocnego wyroku - wyjaśnił.
Dodał, że "polskie sądy powinny udzielać tych zabezpieczeń coraz więcej i - co ważne - również w przypadku kredytobiorców Getin". Przyznał także, że w kuluarach TSUE działania polskich konsumentów, którzy walczą w sądach z bankami oceniane są "bardzo pozytywnie".
Uważa się, że Polacy robią to dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej, bo ich działania są bodźcem do interpretacji przepisów unijnych w prokonsumencki sposób - ocenił Kamil Chwiedosik.