Jesteś emerytem? Uważaj - abonament RTV może stać się finansową pułapką

91

Wiele osób uważa, że wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego następuje automatyczne zwolnienie z konieczności opłacania abonamentu RTV. Jak się okazuje, nic bardziej mylnego.

Jesteś emerytem? Uważaj - abonament RTV może stać się finansową pułapką
Emeryci muszą potwierdzić prawo do zwolnienia z abonamentu RTV (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

Obowiązek opłacania abonamentu RTV powstaje w momencie, gdy znajdujemy się w posiadaniu urządzenia, które jest w stanie odbierać sygnał radiowy lub telewizyjny. Choć w planach jest likwidacja tej opłaty, na ten moment każdy z nas ma obowiązek jego opłacania, o ile zdecydujemy się na rejestrację odbiornika.

Co istotne, aktualnie obowiązujące przepisy wyróżniają kilka grup, które są zwolnione z opłacania abonamentu. Należą do nich osoby, które ukończyły 75. rok życia, osoby posiadające zaświadczenie o I grupie inwalidzkiej, a także inwalidzi wojenni i wojskowi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Abonament RTV do likwidacji? Rząd nie ma takich planów, ale są też dobre informacje

Jesteś emerytem? Musisz postarać się o zwolnienie z abonamentu

Ponadto zwolnienie z abonamentu RTV przysługuje osobom, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury przy założeniu, że jej wysokość nie przekracza kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Spełnienie tego warunku nie oznacza jednak automatycznego uzyskania prawa do zwolnienia z opłacania abonamentu.

Emeryt musi bowiem potwierdzić prawo do zwolnienia z abonamentu. Takie formalności możemy dokonać w każdy urzędzie pocztowym należącym do Poczty Polskiej. Wówczas należy przedstawić dokument, który potwierdza przejście na emeryturę, a także wypełnić stosowne oświadczenie. Zwolnienie z opłat powinno nastąpić od pierwszego dnia kolejnego miesiąca.

Niedopełnienie tego obowiązku może spowodować przykre konsekwencje natury finansowej. Emeryt - nieświadomy braku automatycznego zwolnienia z opłaty abonamentowej - prędzej czy później otrzyma wezwanie do jego uiszczenia. W razie braku opłaty, kolejnym krokiem będzie postępowanie egzekucyjne, które może skutkować zajęciem emerytury lub wypłaty przez urząd skarbowy.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić