Abonament RTV od lat budzi kontrowersje, ale kwestię jego uiszczania reguluje Ustawa o opłatach abonamentowych. Przepisy stanowią, że każda osoba, która nabyła telewizor albo radioodbiornik, ma obowiązek jego zarejestrowania i przekazywania opłat za jego użytkowanie. Ustawa przewiduje zwolnienie wybranych grup osób z obowiązku wnoszenia opłat.
Abonament RTV w 2023 roku. Kto jest zwolniony z opłat?
Spora część Polaków nie wie, że zwolnienie z opłacania abonamentu RTV możliwe jest dopiero po spełnieniu określonych wytycznych. W innym razie, nawet jeśli jesteśmy w uprzywilejowanej przepisami grupie, w razie kontroli możemy otrzymać karę.
Strona internetowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji precyzuje, że zwolnione z opłacania abonamentu RTV są osoby, które ukończyły 75. rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tak naprawdę liczba osób, które objęte są zwolnieniem z opłacania abonamentu RTV, jest jeszcze dłuższa. Możemy ją znaleźć na stronie internetowej Poczty Polskiej. Tam umieszczono również wykaz niezbędnych dokumentów, jakie należy wypełnić, aby trafić do uprzywilejowanej grupy.
Czytaj także: Zmiany od 1 stycznia. Za to trzeba będzie słono zapłacić
Aby otrzymać zwolnienie z abonamentu RTV, konieczna jest wizyta w placówce Poczty Polskiej. Tam musimy złożyć odpowiedni dokument potwierdzający nasze prawa, a także oświadczenie, którego wzór można pobrać ze strony KRRiT. Zwolnienie z opłat następuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniliśmy formalności administracyjnych. Warto o tym pamiętać, aby nie narazić się na nieprzyjemności związane z brakiem opłat.
KRRiT ogłosiła już stawki abonamentu RTV na rok 2023. Za posiadanie telewizora lub telewizora i radioodbiornika zapłacimy 27,30 zł miesięcznie (wcześniej 24,50 zł), a za korzystanie wyłącznie z radia (samochodowego lub domowego) zapłacimy 8,70 zł miesięcznie (wcześniej 7,50 zł).
Czytaj także: Wtorek, godzina 6:00. To nie żart. Biedronka szaleje
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.