Z poniedziałkowego komunikatu GUS dowiadujemy się, że w okresie lipiec 2022-lipiec 2023 żywność podrożała o 15,6 proc., a nośniki energii o 16,7 proc. Za to paliwa do prywatnych środków transportu staniały aż o 15,5 proc.
Tego dawno nie było. Są najnowsze dane o inflacji
Lipcowa inflacja rok do roku wyniosła 10,8 proc., przy czym jeszcze w czerwcu kształtowała się na poziomie 11,5 proc. Oznacza to, że odczyt inflacyjny idzie w dół od lutego 2023 roku, gdy odnotowano rekordowy poziom wzrostu cen w XXI wieku - wyniósł on wtedy 18,4 proc.
"Ceny nie wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem trzeci raz z kolei. Poprzedni raz taka sytuacja miała miejsce w III kw. 2019 r." - napisał na Twitterze Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podkreślił Sawicki, "to najniższa dynamika CPI od napaści Rosji na Ukrainę". Poprzez CPI rozumiemy w tym przypadku wskaźnik zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jest to najpopularniejsza na świecie miara inflacji lub deflacji. W tej sytuacji możliwe jest osiągnięcie jednocyfrowego odczytu inflacji jeszcze w sierpniu 2023 roku. Wcześniej eksperci spodziewali się, że ten moment nadejdzie najwcześniej we wrześniu.
Analitycy mBanku wyliczyli z kolei, że inflacja bazowa (z wyłączeniem cen energii i żywności) spadła z 11,1 proc. rok do roku w okolice 10,7 proc. rok do roku.
Na tym koniec dobrych informacji. Spora część ekspertów twierdzi, że o dalsze i znaczne spadki tempa wzrostu cen może być trudno. Ekonomiści z banku Pekao przewidują, że do końca roku odczyt inflacji może spaść do poziomu ok. 7,5 proc.
Zgoła w innym nastroju jest prezes NBP. Adam Glapiński ocenia, że inflacja będzie spadać w dość szybkim tempie, dlatego też w ostatnim okresie odrzucał on kolejne wnioski o podwyżki stóp procentowych. Glapiński nie wykluczył przy tym, że już jesienią Rada Polityki Pieniężnej zacznie obniżać stopy.
- Jeśli inflacja we wrześniu będzie jednocyfrowa, a prognozy będą podawać spadki inflacji w następnych kwartałach, to obniżka stóp we wrześniu jest możliwa - mówił niedawno prezes NBP.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.