Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków zbiera informacje o źródłach ciepła i źródłach spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Aby spis był pełny, właściciele domów i zarządcy poszczególnych budynków muszą oficjalnie zgłosić, z jakiego źródła ogrzewania korzystają.
Zgłoszenie musi zostać złożone, gdy źródło ciepła nie przekracza 1MW nominalnej mocy cieplnej.
Straż miejska zyskała nowe uprawnienia i prowadzi już kontrole mieszkań oraz sprawdza, które lokale mają wpis do CEEB. Do początku bieżącego roku w praktyce nie było kar za brak wpisu w rejestrze. Teraz jednak się to zmieniło.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Za brak wpisu do CEEB grozi grzywna w wysokości nawet do 5 tys. zł
Brak wpisu do CEEB jest karany grzywną. Strażnicy ustalają, czy wpis jest zgodny z prawdą. Sprawdzają nie tylko, co jest palone w piecach, ale również jakiej klasy jest piec.
Za brak złożenia wpisu do CEEB lub za złożenie danych nieprawdziwych grzywna sięga od 500 do nawet 5000 zł.
Deklarację można złożyć elektronicznie lub w formie papierowej, w urzędzie gminy. Aby wypełnić formularz, należy przygotować dane budynku, informacje o źródłach ciepła oraz swoje dane kontaktowe.
Jeśli dane źródło ciepła zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 r., deklarację trzeba było złożyć jeszcze w 2022 r. Osoby, które wymieniły lub uruchomiły nowe źródło ciepła, mają na to obecnie 14 dni.
Istotne jest upewnienie się, że wszystkie informacje i dane zawarte w deklaracji są prawdziwe. Inaczej może nas spotkać przykra niespodzianka.
Czytaj także: To koniec pieców na gaz? Unia Europejska podjęła decyzję
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.