Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Już zacierają ręce. Oto uprawnieni do wcześniejszych emerytur w 2025 roku

2

Kto w 2025 roku będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę? Okazuje się, że jest kilka zawodów, w których prawo do zakończenia aktywności zawodowej nabywa się przed uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego.

Już zacierają ręce. Oto uprawnieni do wcześniejszych emerytur w 2025 roku
Dla kogo wcześniejsze emerytury w 2025 roku? (Getty Images, lOvE lOvE)

Począwszy od 1 września 2024 roku, nauczyciele spełniający określone warunki mogą przejść na emeryturę przed ukończeniem wieku emerytalnego.

Wśród warunków znajduje się rozwiązanie stosunku pracy na swój wniosek, bądź rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy w określonych okolicznościach. Zmiany te dotyczą osób, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 r. na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, a także mają okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lal - podaje infor.pl.

Do tego dochodzi jeszcze co najmniej 20 lat faktycznego wychowania pracy na stanowisku m.in. nauczyciela, wychowawcy czy innego pracownika pedagogicznego w przedszkolu, szkole lub innej placówce oświatowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jego dom nadaje się do zburzenia. "Brak słów. 20 lat pracy"

Wcześniej na emeryturę mogą udać się także służby mundurowe. Przysługuje ona funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej.

Emerytura jest wypłacana po 25 latach służby. Zniesiony został warunek dotyczący ukończenia 55 lat, ale dotyczy to tych, którzy do służby przystąpili po 31 grudnia 2012 roku.

Emerytura pomostowa. Szansa na szybsze zakończenie pracy

Szansą na szybsze rozpoczęcie odpoczynku od pracy są też emerytury pomostowe.

Emerytura pomostowa przysługuje osobom, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w pełnym wymiarze czasu pracy - podkreśla ZUS.

Prace w szczególnych warunkach to prace:

  • pod ziemią,
  • na wodzie i pod wodą,
  • w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu,
  • bardzo ciężkie prace fizyczne,
  • w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego,
  • ciężkie prace fizyczne związane z bardzo dużym obciążeniem statycznym

Na emeryturę pomostową możesz przejść, jeśli:

  • urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r.,
  • ukończyłeś co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni),
  • udowodniłeś co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze ,
  • masz co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) stażu ubezpieczeniowego (okresy składkowe i nieskładkowe),
  • wykonywałeś po 31 grudnia 2008 r. pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w nowych wykazach prac.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić