Kapusta zniknie z polskich stołów? O milionie ton dziś można tylko marzyć

56

Biała kapusta od lat uważana jest za flagowy produkt w naszym kraju, jednak już niedługo może się to zmienić. Mimo, że jesteśmy największym importerem tego warzywa w całej Unii Europejskiej, upraw kapusty w Polsce jest coraz mniej. O powodach mówi Fundacja Polska z Natury, która monitoruje sytuację na rynku warzyw w naszym kraju.

Kapusta zniknie z polskich stołów? O milionie ton dziś można tylko marzyć
Maleje uprawa kapusty w Polsce, oto przyczyna (Pexels)

Mimo ogromnej popularności potraw na bazie kapusty takich jak: bigos, kapuśniak czy gołąbki, powszechna obecność tego warzywa na polskich stołach staje pod zankiem zapytania.

Choć kapusta jest niezwykle zdrowym i bogatym w witaminę C, witaminy z grupy B a także A, E i K warzywem, jej uprawa w Polsce w ostatniej dekadzie mocno spadła. Dobrze obrazuję to statystki.

Jak podaje portal Interia, w ciągu dekady krajowa produkcja tego warzywa spadła o połowę - z miliona 231 tys. ton w 2011 roku do 620 tys. ton w 2023 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przepis na młodą kapustę zasmażaną

Czym podyktowany jest ten spadek? Eksperci podpowiadają, że chodzi o suszę oraz zmiany w kulinarnych przyzwyczajeniach Polaków.

Z uwagi na dużą masę nadziemną i stosunkowo płytki system korzeniowy kapusta zaliczana jest do grupy warzyw o dużych wymaganiach wodnych - tłumaczą na łamach Interii eksperci z Fundacji Polska z Natury.

Dlatego jeszcze do niedawna dodatkowe nawadnianie kapusty w naszej strefie klimatycznej nie było konieczne, obecnie trudno sobie wyobrazić bez niego uprawę kapusty.

A ponadto koszty nawadniania drastycznie rosną. Jak wskazuje fundacja, obecnie jest to kwota około 4 tysięcy złotych za nawadnianie 1000 metrowej powierzchni.

Gdy dodać do tego koszt wynagrodzenia pracowników sezonowych czy coraz mniejszą pulę dostępnych środków ochrony roślin uprawa kapusty w naszym kraju przestaje być opłacalna. Czy to powolny koniec tego popularnego i zdrowego warzywa?

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić