Polski Ład wywołał mnóstwo emocji. Nie brakowało takich, którzy krytykowali wdrożone rozwiązania. W związku z tym postanowiono nanieść pewne korekty. Część podatników zyska na ustawie Niskie Podatki, która weszła w życie 1 lipca.
Część osób znów będzie jednak niepocieszona. Kto straci na nowych rozwiązaniach? Taki problem będą mieć przedsiębiorcy, samotni rodzice, ale i wszystkie te osoby, które w ostatnich miesiącach korzystały z ulgi dla klasy średniej.
Najistotniejszą zmianą, którą wprowadza wspomniana ustawa, jest obniżenie stawki podatku dochodowego. Dotyczy to pierwszego progu (120 tys. zł). Chodzi o obniżkę z 17 na 12 procent.
Czytaj także: To już całe "gangi". Nasilają się ataki w Warszawie
Na tej modyfikacji skorzystają osoby zatrudnione na etacie, umowie zlecenie czy dzieło, ale także emeryci oraz przedsiębiorcy, którzy do rozliczeń z fiskusem wybrali skalę podatkową. Zmiana będzie neutralna dla tych, którzy zarabiają mniej, niż wynosi kwota wolna od podatku, a więc 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.
Obniżka ma obowiązywać wstecz, a zatem od 1 stycznia 2022 roku. Wobec tego możemy oczekiwać dość wysokiego zwrotu nadpłaconego podatku w przyszłym roku.
Polski Ład 2.0. Co się zmienia?
Na mocy korekt do Polskiego Ładu wycofano likwidację ulgi dla klasy średniej. Ponadto zdecydowano się na obniżenie kwoty zmniejszającej podatek - z 5100 na 3600 zł rocznie.
Czytaj także: Horror zamiast wakacji. Tak postępują Polacy
Od lipca 2022 roku obowiązują też wyższe zaliczki na PIT przy zbiegu umów. Dotyczy do osób, które mają więcej niż jedno źródło dochodu, np.:
- etat + etat
- etat + emerytura
- etat/emerytura + umowa zlecenie
Przyczyną wzrostu wysokości zaliczek jest:
- uchylenie mechanizmu rolowania zaliczek
- możliwość stosowania kwoty wolnej tylko u jednego płatnika
- brak możliwości stosowania przez płatnika kwoty wolnej przy umowach zlecenia
- składka zdrowotna od każdej umowy i brak możliwości jej odliczenia
Przedsiębiorcy zyskają możliwość odliczenia składki zdrowotnej. Można to uczynić, jeśli dana osoba znajduje się na ryczałcie, karcie podatkowej lub podatku liniowym.
Koszty uzyskania przychodu będą wpływać na wysokość wynagrodzenia. Poza tym podatnicy pracujący na umowę zlecenie lub o dzieło będą mogli składać oświadczenie PIT-2.
Czytaj także: IMGW bije na alarm. Naciąga wakacyjny koszmar
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.