Na wysokość emerytury składa się wiele różnych czynników. Podstawowe filary to: zwaloryzowany kapitał początkowy, zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne zgromadzone na koncie ZUS oraz zwaloryzowane środki na subkoncie ZUS (to w przypadku członków OFE).
Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?
Jednak na emeryturę wpływ mają także poboczne czynniki m.in. tablice określające średnie dalsze trwanie życia. Tablice te przewidują średnią długość życia po przejściu na emeryturę. Z założenia, osoba, której długość życia przewidziano na krótszą, powinna dostawać większe świadczenie, ponieważ będzie je otrzymywać krócej.
Na wysokość świadczenia wpływa także termin samego przejścia na emeryturę. Jak wskazują eksperci, w 2004 roku najlepszymi miesiącami będą styczeń lub luty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Seniorzy, którzy zdecydują się przejść na emeryturę z początkiem roku będą mogli liczyć na dwie waloryzacje świadczenia — jedną w marcu, a drugą w czerwcu. Na ten moment przewiduje się, że waloryzacja wyniesie 12,3 proc. i może być to ostatnia tak wysoka waloryzacja świadczeń.
Powodem obniżenia waloryzacji może być średnioroczny wskaźnik inflacji za 2023 r. lub tzw. wskaźnik inflacji emeryckiej. Oba w lutym poda Główny Urząd Statystyczny. Seniorzy, którzy złożą wniosek o emeryturę w styczniu lub lutym, otrzymają także 13. oraz 14. emeryturę.
Co więcej, jeszcze na początku roku obowiązywać będą stare tablice trwania życia. Obejmują one okres pandemii i liczbę zgonów z tamtego czasu. Od marca 2024 w życie wejdą nowe tablice, które będą mniej korzystne dla emerytów.
Ile wyniesie emerytura? Jeśli waloryzacja faktycznie wyniesie 12,3 proc., to wtedy najniższa emerytura z 1588,44 zł wzrośnie do 1783,82 zł.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.