Na początku lutego zupełnie nieoczekiwanie spadły ceny paliw, a przede wszystkim oleju napędowego. Nieco lepsze czasy dla kierowców już niebawem mogą się skończyć, na co uwagę zwróciła spółka Reflex.
Z analizy tego podmiotu wynika, że ceny na stacjach ukształtowały się na poziomie: benzyny bezołowiowej 95 - 6,71 zł/l (-2 gr/l), bezołowiowej 98 - 7,37 zł/l (-3 gr/l), oleju napędowego 7,21 zł/l (-20gr/l), autogazu 3,21 zł/l (-1 gr/l). Eksperci spostrzegli, że w lutym najmocniej - na korzyść kierowców - zmieniały się ceny oleju napędowego.
W odpowiedzi na wzrost poziomu zapasów diesla na rynku ARA notowaliśmy spadek cen oleju na rynku krajowym. Od początku lutego ceny diesla na stacjach spadły już średnio 45 gr na litrze. Przez cały miesiąc mimo wahań cen na części stacji, na stabilnym poziomie utrzymały się średnie ceny autogazu. Więcej niż na koniec stycznia płacimy natomiast za benzynę bezołowiową 95 - o 7 gr na litrze - przekazali analitycy, cytowani przez radiozet.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Analitycy wprost o cenach paliw
Eksperci zauważyli również, że ceny na stacjach nadal są dużo wyższe niż rok temu.
Za benzynę bezołowiową 95 i 98 płacimy odpowiednio 1,15 i 1,55 zł na litrze więcej niż przed rokiem, olej napędowy jest droższy o 1,59 zł/l, a autogaz o 52 gr/l. Jest to porównanie do sytuacji z 24 lutego ub. r., to jest z pierwszego dnia wojny w Ukrainie - zauważyli eksperci.
Kolejne dni wojny w Ukrainie doprowadziły do gwałtownego wzrostu cen na stacjach. Do połowy marca 2022 roku podwyżki cen benzyny bezołowiowej 95 i 98 sięgnęły odpowiednio 1,66 i 1,84 zł/l, olej napędowy zdrożał o 2,49 zł/l, natomiast autogaz o 1,12 zł/l.
Czytaj także: Pielęgniarka obnaża rzeczywistość: politycy raczą się stekami, a pacjenci szpitali jedzą suchy chleb
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.