Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 
aktualizacja 

Klienci odpływają z rosyjskich kopalni. Węglowe cuda na rynkach

Białoruś 38-krotnie zwiększyła import rosyjskiego węgla. Więcej importuje go także Kazachstan. Mniej surowca popłynie za to do Chin, Indii i Turcji. W przypadku Indii import węgla z Rosji spadł o ponad połowę, porównując pierwsze kwartały bieżącego i ubiegłego roku. W tej węglowej układance nie wszystko jest takie, jakim się wydaje.

Klienci odpływają z rosyjskich kopalni. Węglowe cuda na rynkach
Kolejne kraje ograniczają import węgla. Białoruś zwiększa go 38-krotnie. (Pixabay)

Indie i Turcja znacząco ograniczyły import rosyjskiego węgla do swoich krajów. Tylko w pierwszym kwartale tego roku Indie sprowadziły o ponad połowę mniej surowca z rosyjskich kopalni, niż miało to miejsce w analogiczny okresie 2023 roku. Gazeta "Wiedomosti" donosi, że w przypadku Turcji spadek jest niewiele mniejszy, choć nie przekroczył połowy ubiegłorocznego importu.

Wśród krajów, które ograniczyły import węgla z rosyjskich kopalni, znalazły się także Chiny, które sprowadzają teraz 16 proc. mniej surowca, a także Korea Południowa, Japonia i Tajwan. Jednocześnie znacząco wzrósł eksport rosyjskiego węgla na Białoruś. Rosyjskie kopalnie wysyłają go tam 38 razy więcej niż do tej pory. Jak wskazuje "Rzeczpospolita" rośnie też eksport do Abchazji i Kazachstanu.

Trudno wiązać tak potężny wzrost eksportu rosyjskiego węgla do Białorusi ze zwiększonym zapotrzebowaniem kraju na ten konkretny surowiec. O wiele bardziej prawdopodobne jest, że dochodzi do reeksportu rosyjskiego węgla.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ulewne deszcze w Niemczech. Żywioł niszczył wszystko na swojej drodze

Od 1 marca w Rosji obowiązują cła wywozowe, co wpłynęło na wzrost ceny rosyjskiego węgla na rynkach międzynarodowych. Kreml zdecydował się na ten krok, żeby powstrzymać wzrost cen surowca na krajowym rynku, a co za tym idzie rosnące niezadowolenie społeczne.

Pieniądze za węgiel wspomagają rosyjską inwazję na Ukrainę

Fińska organizacja CERA prowadzi specjalny licznik, który pokazuje wpływy Rosji z eksportu podstawowych surowców, w tym węgla. Do 17 maja bieżącego roku najwięcej do rosyjskiej kasy dosypały Chiny - 26,67 mld euro. Eksport do Indii przyniósł Rosji 9,9 mld euro, do Korei Południowej 8,93 mld euro oraz 7,38 mld euro.

Także kraje Unii Europejskiej sprowadzały z Rosji węgiel, przeznaczając na ten cel 3,68 mld euro. Jak wskazuje "Rzeczpospolita", głównymi importerami były Holandia (1,33 mld euro), Niemcy (0,77 mld euro) i Włochy (0,48 mld euro). Wśród nabywców były także polskie firmy, które zakupiły rosyjski węgiel za kwotę 264 mln euro. Sytuacja zmieniła się 1 stycznia 2023 roku. Od tego czasu kraje Wspólnoty nie kupują rosyjskiego węgla.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić