Jak wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, rodzice złożyli ponad 2,6 mln wniosków w programie Dobry start, co przekłada się na niemal 3,8 mln dzieci. Tymczasem uprawnionych do świadczenia jest ok. 4,4 mln najmłodszych.
Kolejne pieniądze dla rodziców. Trzeba się pospieszyć z wnioskiem
O wyprawkę szkolną dla dziecka można się ubiegać od 1 lipca do 30 listopada. Jednak jak podkreśla resort rodziny i polityki społecznej, złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę środków nie później niż do 30 września. Dlatego warto się pospieszyć z wypełnieniem niezbędnej dokumentacji.
Jeśli zapomnimy o złożeniu wniosku w sierpniu i zrobimy to później (we wrześniu, październiku lub listopadzie), środki trafią na nasze konto w ciągu dwóch miesięcy od wypełnienia formalności.
Przypomnijmy, że z programu Dobry start skorzystać mogą rodzice dzieci uczących się. Gwarantuje on raz w roku wypłatę 300 zł. Świadczenie wypłacane jest na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami - do 24 lat.
Program Dobry start ma umożliwiać rodzicom zakup niezbędnych artykułów szkolnych - zeszytów, podręczników czy innych materiałów. Co ważne, świadczenie wypłacane jest bez względu na dochody otrzymywane przez rodziców.
Aby otrzymać 300 zł na dziecko, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka).
Wnioski można składać poprzez przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS i przez portal Emp@tia MRiPS. Jak podkreśla ZUS, wystarczy niespełna 10 minut, aby przeprocesować wniosek drogą internetową. Pieniądze w ramach programu Dobry start przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych na konto bankowe wskazane we wniosku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.